Toplam 4029 Ürün

RADYATÖR HORTUMU NEDİR? KAÇ GRUPTA İNCELENİR? ÜST RADYATÖR BORUSU ( RADYATÖR HORTUMU ) NEDİR? ALT RADYATÖR BORUSU ( RADYATÖR HORTUMU ) NEDİR?


Radyatör hortumu, soğutma sıvısının akışını yöneten bu sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Çoğunlukla ısıyı emen sentetik kauçuk malzemeden üretilmektedir fakat hortumun iç kısmı   olası çökmeleri önlemek adına metal bir yay ile güçlendirilmiştir.

Radyatöre bağlanan, farklı uzunluk ve şekillere sahip üst ve alt olmak üzere iki farklı çeşit hortum bulunur. Soğutma sistemi içinde her iki hortumun birbirinden bağımsız rolleri vardır ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Bir çok radyatör hortumu tasarımı, araca özel olarak imal edilir; ancak bükülebilen ve farklı uygulamaya uyum sağlayan evrensel tasarıma sahip olanlarda vardır.

Üst hortum; motordan gelen sıcak suyu yeniden soğutmak için radyatöre geri taşır. Radyatörün üst kısmından motorun üst kısmında bulunan termostat kutusuna bağlanır.

Alt hortum ise radyatörün alt kısmından devirdaim pompasına bağlanır. Devirdaim pompası, soğumuş olan soğutma sıvısını radyatörden emerek motor bloğuna ve oradan da silindir kafalarına doğru yönlendirir. Soğutma sıvısı motordaki yolculuğu sırasında, fazla miktarda ısı emer ardından motordan çıkar ve döngüye devam etmek için radyatöre geri döner. Bu olay, aracınızın optimum sıcaklıkta çalışmasını sağlar ve motorun aşırı soğumasını ya da ısınmasını önler.

KALORİFER HORTUMU (BORUSU) NEDİR? KALORİFER HORTUMU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Aracın ön panelinde bulunan havalandırma deliklerinden araç içine gelen sıcak hava, ısıtıcı göbeğinde bulunan sıcak sıvılardan kaynaklanır. Araç içi kalorifer hortumu sıcak olan sıvıyı kalorifer peteğine taşır ve diğer hortum onu hazneye alır. Giriş kalorifer hortumu direkt olarak soğutucunun en sıcak olduğu motordan aktarılır. Çıkış hortumu, motorun soğutma yapısında tekrar katıldığı soğutma sistemine yeniden bağlanır. Bir araç, bir SUV yada arka ısıtıcılı bir taşıt olmadığı sürece, tipik olarak genellikle iki ısıtıcı hortumuna sahip olmaktadır. Bu gibi durumlarda dört adet kalorifer hortumu olmaktadır. Radyatör hortumları vb. Gibi, kalorifer hortumlarında benzer şekilde sentetik kauçuktan üretilmiştir ve patlamayı engellemek için pamuk yada kevlar tellerle takviye yapılmıştır. Çoğunlukla belirli bir yapıya göre oluşturulur ve takriben tüm ısıyı hapsedecek kadar kalın üretilmiştir. Hortum hasar almaya başladığında çökebilir, şişkinlik oluşturabilir yada sızıntı sorunları başlayabilir. Sıvı akışı azalmışsa yada herhangi bir sıvı sızıntısı varsa, kalorifer hortumlarını en kısa süre içerisinde değiştirilmelidir.


DEVİRDAİM BORUSU NEDİR? KAÇ ÇEŞİT DEVİRDAİM BORUSU VARDIR?


Adından da anlaşılacağı gibi devirdaim pompası motor soğutma     sistemi içindeki suyun sürekli olarak dolaşım yapmasını ve buna bağlı olarak motorun sıcaklığını düşürme görevini üstlenir.

Araçlarda bulunan motor çalıştığı sürece ısı üretir ve motorun sıcaklığı artar. Bu sıcaklığın düzenlenebilmesi için motorda soğutma sistemi bulunur. Soğutma sistemi   su pompası, radyatör, termostat ve dahası parçalardan oluşur. Devirdaim bu parçalar içinde motor devrini baz alarak suyun hareketini sağlar. Devirdaim kasnağı motorun dönme kuvvetinden tahriklenerek döner ve suyun akışını yapısında bulundurduğu kanatlar aracılığıyla sağlar. Bu sayede motor içinde ısınan su radyatöre, radyatörde soğuyan su ise motorun içine gönderilir. Bu sayede motorun aşırı ısınması engellenmiş ve ideal sıcaklıklarda kalması sağlanır. Devirdaim pompaları motor teknolojilerine göre iki çeşit olarak üretilmiştir

  1. Muhafazasız açık tip devirdaim pompaları: genellikle triger setinin çalışma sistemine dahil olan pompalardır ve hareketini triger kayışından alır.  

  2. Muhafazalı kapalı sistem devirdaim pompaları: triger sistemine dahil olmayan bu pompa çeşitleri hareket enerjilerini v kayışından alırlar.


 
HEMEN ARA