130 BİN'den FAZLA ÜRÜN İLE HİZMETİNİZDEYİZ
HER TÜR ARACA UYGUN YEDEK PARÇALAR
TÜM ÜRÜNLER ÜRETİCİ GARANTİSİ ALTINDADIR
  • menu
  • MENÜ
close
menu
Close
Isıtma ve Soğutma Sistemi
2983 Ürün
Devirdaim Nedir, Ne İşe Yarar?
Motor soğutma sıvısının motor su kanalları ve radyatör hattında dolaşmasını sağlayan parçaya devirdaim denir. Her otomobilin motoru belirli bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde tasarlanmaktadır.

Fan Motoru Nedir, Ne İşe Yarar?
Fon motoru, bir araçta elektrik enerjisi ile çalışan, basınç farkı meydana getirerek havanın akışını sağlayan ve havaya yön veren parçadır. Araçlarda genellikle ön panelin içinde yer alırken, bazı araçlarda torpido arkasında, bazı araçlarda ise motor bölmesinde bulunmaktadır.

Fan Termiği Nedir, Ne İşe Yarar?
Motor soğutma fanlarının çalışmasını kontrol eden soğutma sistemi bileşeni fan termiğidir. Yeni araçların bir kısmında, motoru soğutmak için elektrikli soğutma fanları kullanılmaktadır. Eski araç modellerindeyse fanları kontrol etmek için mekanik fan termikleri kullanılmaktadır.

Fan Davlumbazı Nedir, Ne İşe Yarar?
Fan davlumbazı, genelde aracın ön kısmında motor soğutma modülünde yer alır. Elektrik motoru ve fan 'dan oluşan davlumbaz grubu, motor su soğutma radyatörü, intercooler ve A/C kondensere dış ortam havasının fan kanatları kısmından iletimini sağlamaktadır.

Fan Nedir, Ne İşe Yarar?
Fan sistemi, radyatörden hava akışını zorlayarak çalışır. İşlevi, motorun sıcaklık yönetimini kolaylaştırmak ve desteklemektir.

Fan Kontrol Ünitesi Nedir, Ne İşe Yarar?
Birden fazla fanın aynı kontrolcüye bağlanılarak renklerinin ve hızlarının ayarlanmasını sağlayan kontrolcü devresi.

Flanş Nedir, Ne İşe Yarar?
Spacer, diğer adı ise flanş, aracın jant ve poryası arasında kullanılmakta olan, aracın iz mesafesini (aks mesafesini) arttırmak için kullanılan parçadır. Bunun haricinde jantlar biraz daha dışarı doğru çıkacağından aynı zamanda da hoş bir görüntü elde edilmektedir.

Hararet Müşürü Nedir, Ne İşe Yarar?
Aracınızın ekranında yer alan hararet göstergesinde motorun sıcaklığını görmenizi sağlayan elemandır. Aracın motor bloğunda yer alan bu hararet müşürünün üstünde bir kablo bulunur. Bu kablo aracın göstergesine sinyal yollar ve bu sinyaller ile motor suyu sıcaklığını hararet göstergesinde görmenizi sağlamaktadır.

Kalorifer Motoru Nedir, Ne İşe Yarar?
Kalorifer sisteminin çalışmasını ve düzgün bir hava akışının olmasını sağlayan parça kalorifer motorudur. Kalorifer motoru sistemsel şekilde zaman içerisinde arızalanabilmektedir. Bu temizlenmemesinden kaynaklanan ya da zaman içerisinde kullanıma bağlı arızalardan olabilmektedir.

Kalorifer Nedir, Ne İşe Yarar?
Kalorifer radyatörü motordan aldığı ısıyı havaya aktarır ve araç içerisinin ısınmasını sağlar. Soğutma işlemi için de kenarda azami miktarda su tutuşu yapar. Su kanallarında tutulan su atmosferle temas ettirilir ve ortama soğuk hava verilmesi sağlanır.

Kondansatör Nedir, Ne İşe Yarar?
Temel amacı kısa süreli olarak elektrik yüklerini depo etmek olan kondansatörün birimi; Farat olup, sembolü ise "C" ile gösterilir. Bu elektronik devre elamanı yapısal olarak incelediğimizde; iki iletken levhanın arasına konan yalıtkan bir madde olduğu görülmektedir.

Kızdırma Bujisi Nedir, Ne İşe Yarar?
Dizel motorlu araçların ilk çalıştırmada soğuk olan yanma odasını ısıtmaya yaran ve aracın çalışmasını sağlayan ısıtıcı parça kızdırma bujisidir.

Pervane Nedir, Ne İşe Yarar?
Motorun aşırı ısınmasını engelleyen ve soğutmaya yarayan parça pervanedir.

Radyatör Nedir, Ne İşe Yarar?
Bağlı bulunduğu motorun ısı derecesinin yükselmesini önleyip engelleyen soğutuculara radyatör denmektedir. Araçta en önemli parçalardan birisi olan radyatör, motorun aşırı ısınmasını engeller ve motorun verimli şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Radyatör Borusu Nedir, Ne İşe Yarar?
Kalorifer içerisinde bulunun sıcak ve soğuk olabilecek sıvı akışını sağlayan parçadır.

Radyatör Deposu Nedir, Ne İşe Yarar?
Motorun soğutma sıvısı için aktif bir depolama tesisi olan kısma radyatör deposu denir.

Radyatör Kapağı Nedir, Ne İşe Yarar?
Motor soğutma sistemi içerisinde yüksek ısılarda veya yüksek basınçlar üzerinde, motor soğutma suyunun sızdırmazlığını sağlayabilmek amacı ile ve aracın su eksiltmesini engellemek şeklinde işlevini gerçekleştiren kısma radyatör kapağı denir.

Radyatör Takozu Nedir, Ne İşe Yarar?
Radyatör takozu, radyatörün yerinde sabit bir şekilde durmasını ve şasiyle olan bağlantısını sağlar.

Su Pompası Nedir, Ne İşe Yarar?
Aracın soğutma sisteminin en önemli kısmı su pompasıdır. Soğutucunun soğutma devresinin tamamında dolaştırılması ve soğutucu debisinin düzenlenmesi, su pompasının yaptığı işlemdir.

Şalter Nedir, Ne İşe Yarar?
Yapı olarak bir gövde üzerine yerleştirilmiş iki kontak ve bir köprüden meydana gelir. Köprü iki kontağı birleştirmeye ve açmaya yarar.

Müşür Nedir, Ne İşe Yarar?
Araç müşürleri arasında bilinenmekte olanlar; fren , yağ, hava, fan, hararet, termosta, geri vites, radyatör ve debriyaj müşürüdür.

Termostat Nedir, Ne İşe Yarar?
Isıtma soğutma sistemlerinde kullanılmakta olan, sıcaklığın istenilen değerde sabit kalmasını sağlayan parçaya termostat denir.

Termostat Gövdesi Nedir, Ne İşe Yarar?
Termostatın gövde kısmında olan parçadır.

Kompresör Nedir, Ne İşe Yarar?
Motora doğrudan bir dişli veya kayış sistemi ile bağlı şekildedir. Krank miline yapılan bu bağlantı sayesinde dönen rötorlar dışarıdan alınan havayı sıkıştırarak yanma odalarına göndermektedir.
tune
METS GLOBAL DIŞ TİCARET MEDİKAL OTOMOTİV ELEKTRONİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ
05078084573
©2024 METS GLOBAL DIŞ TİCARET MEDİKAL OTOMOTİV ELEKTRONİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ Her Hakkı Saklıdır.
expand_less
assured_workload
Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.
Buradan "Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme" metnini okuyabilirsiniz.
Tamam