Toplam 6 Ürün

JİKLE EKİPMAN NEDİR?


Jikle durağan haldeki soğuk motoru çalıştırmak için gerekli olan yakıt karışım  ayarlamasını yapar. Hava/yakıt karışımı normalden daha soğuk olduğu zaman motor düzgün çalışamaz yada zaman zaman durur. Jikle çekildiği zaman hava/yakıt karışımını zenginleştirir. Jikle karbüratörün giriş kısmında bulunan ve gerektiğinde içeri giren havayı engelleyen   özel bir parçadır.

Jikle plakası kapandığı vakit alt haznede vakum artar ve daha fazla yakıt emmeye başlar. Zengin yakıt karışımı düşük ısılar bile yanarak motorun ısınmasını sağlar. El ile kumanda edilerek   jikle çoğunlukla torpidonun üstünde bulunur. Karbüratörün üstündeki jikleye tel yardımıyla bağlı olup çekme ve itme kuvveti ile kumanda edilir.

Sürücü, aracı çalıştırırken jikleyi kapatır. Burada bulunan problem, sürücüler araç ısındıktan sonra jikleyi tamamen açmayı unutur, bunun neticesine zengin yakıt karışımı yanma alanı içerisinde ve bujilerde karbon oluşturur. Bu sorun ile baş edebilmek için otomatik jikle icat edilmiştir. Otomatik jikle motor sıcaklığına dayanır. Jikle valfi egzoz sıcaklığı ile çalışan bir termostat aracılığı ile kontrol edilir. Motor soğukken motoru çalıştırmak için valf kapanır ve motor ısıyı aldıkça yavaşça açılır. Otomatik jiklede bulunan elektrik ısıtmalı bobin, jikle valfinin kapalı olduğu zamanı azaltmak için kullanılır.

Jikle Ekipmanları şunlardır :  

  • Jikle kapağı

  • Jikle teli

  • Jikle plastiği

  • Diyafram jikle

  • Diyafram jikle üçgen


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Pompa Müşürü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA