...

  SELENOİD VALF (KAPATMA VALFİ/KAPATMA VANASI) NEDİR? SELENOİD VALF NEDİR? KAPATMA VANASI NE İŞE YARAR? KAPATMA VANASI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KAPATMA VANASI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


  Selenoid valf, çoğu elektronik eşyanın haricinde otomotiv sektöründe de yaygın olarak kullanılan selenoid valf adı verilen bu parça halk arasında kapatma valfi veya kapatma vanası olarak da bilinir. Gaz yada sıvı akışını kontrol etmek için yaygın bir şekilde kullanılan elektro-mekanik yedek parça türü olan bu valfin çeşitli formları olmasına rağmen en yaygın kullanılan türü pilot kumandalı valftir. Bu valf sistem hattı basıncını ;gövdesindeki ana deliği açmak veya kapatmak için kullanır. Direkt kumandalı solenoid valf, sadece bir adet akış yolu olan ana valf ağzını aracısız olarak açar yada kapatır. Düşük akış kabiliyetleri gerektiren sistemlerde orifis boyunca az basınç farkı olan faaliyetlerde kullanılır.

  Araçlarda bulunan selenoid valfin görevi ; gaz ve havayı optimum derecede karıştırmaktır. Ayrıca bu bileşen; araçlardaki su, buhar ve yağ dengesini maksimum performansa çıkarmayı sağlar. Motordan sinyali doğrudan alan valf, yapılması gereken tüm görevleri aracın diğer aksamlarına iletir. Örnek verecek olursak selenoid valf aldığı sinyallerle yağ basıncını disiplinli bir şekilde kanat hücreli programlayıcıya iletir. Özellikle hidrolik sisteme sahip olan araçlarda faal bir rol oynayan kanat hücreli programlayıcının işlevini eksiksiz halde yerine getirilmesini sağlar.

   

  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Kompresör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

   
  HEMEN ARA