...

KATALİZATÖR (KATALİZÖR) NEDİR? KATALİZATÖR ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KATALİZATÖR NE İŞE YARAR?


Katalizatör ya da diğer adıyla katalizörler motordan çıkan zararlı gazları ve maddeleri zararsız hale dönüştürmek için araçlara takılan önemli parçalarından biridir.

Seramikten üretilen ve gözenekleri sayesinde aynı zamanda katalitik etki gösteren maddeler ile kaplı katalitik çeviricinin içinden geçen egzoz gazları reaksiyona uğrayarak zararsız maddelere çevrilir.

 Dönüştürücüye azot oksit, karbon monoksit ve hidrokarbonlar olarak giren maddeler uğradıkları reaksiyon sonucunda canlılara zararsız olan azot, karbondioksit ve su olarak egzozdan dışarı çıkartılır. Dizel araçlarda ayrıca is parçacıklarını yakalamak için ek olarak ayrıca bir sistem ve EGR denilen egzoz gazı devridaimi sistemi vardır. Bazı zamanlarda performans arttırmak için katalitik dönüştürücünün iptali söz konusu olmaktadır. Ayrıca bu işlem araca ek güç sağlasa bile doğanın kirlenmesine sebep olduğu için kaçınılması gereken bir olaydır. Son olarak, katalizör ve Katalizatör arasında çok   dikkat edilmesi gereken bir fark vardır: katalizör, katalitik etki sağlayan madde ve Katalizatör, katalitik etki sağlayan cihaz demektir. Katalitik konvertör halk arasında katalitik dönüştürücü olarak da bilinebilir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Oksijen Sensörü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA