Toplam 12 Ürün

KİLOMETRE DİŞLİSİ (DİŞLİ TİP KİLOMETRE HIZ SENSÖRÜ) NEDİR? KİLOMETRE DİŞLİSİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KİLOMETRE DİŞLİSİ NE İŞE YARAR?


Dişli tip kilometre hız sensörü veya kilometre dişlisi, kendi üzerinde bulunan dişlerle bağlantılı olduğu şanzıman çıkış milindeki plastik vida dişlerinden aldığı dönüş faaliyetini elektrik sinyallerine dönüştürerek elektronik kontrol ünitesine ileten sensördür. Dönüş hızına bağlantılı olarak voltaj yada voltaj frekansı değişmekte ve sonuçta hız hesaplanır. Şanzıman çıkış milinin dönüş eylemi aracın hızı ve gittiği kilometre hesaplanarak aracın gösterge panelinde gösterilmektedir.

Kilometre dişlisi arıza belirtileri nelerdir?

Kilometre dişlisi arızalarında, en basit belirti olarak arıza lambası yanar. Böyle durumlarda hız göstergesi çalışamaz ve bu bozulduğu anlamına gelir. Kilometre dişli bağlantı kablolarında yada bağlantı soketinde kopma, yağlanma, korozyon, gevşeme, kirlenme ve kısa devre gibi sebeplerden bağlantı problemleri yaşanır ve buna bağlı olarak kilometre dişlisini bozar.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Kilometre Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA