Toplam 167 Ürün

KIZDIRMA BUJİSİ NEDİR? KIZDIRMA BUJİSİNİN ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Kızdırma bujisi genel anlamda dizel araçlarda kullanılan bir sistemdir. Kızdırma bujisi; aracın çalıştırıldığı anda henüz soğuk olan yanma odasını ısıtır ve motorun daha kolay çalışmasına yardımcı olur fakat yalnızca gerekli ısıyı sağlamakla yetinmez ve araç motoru belirli bir sıcaklığa gelene kadar çalışmayı sürdürür. Bu çalışma işlemi marş basması tabiri ile de betimlenen bir sistem üzerinden ilerlemektedir. Kızdırma bujisi nedir diye bakıldığında kısaca: dizel motorlu araçlar için kullanılan ve   ilk çalıştırmada soğuk olan yanma odasını ısıtarak aracın çalışmasını sağlayan, araç için hayati önem taşıyan parçaların başında gelen bir ürün diyebiliriz.  

Kızdırma bujilerinin ortalama olarak 100.000 km ömrü vardır fakat bu dış etkenlere göre değişim gösterebilir. Örnek olarak ; aracınızı kızdırma ikaz ışığınız sönmeden çalıştırırsanız , akü zayıf olduğu halde marşa uzun süre basılı kalırsanız veya kontağı uzun süre açık bırakırsanız kızdırma bujisinin ömrünü azaltmış olursunuz

Kızdırma bujisinin arıza belirtileri nelerdir?

  • Aracınız ilk marşa basma anında çalışmakta zorlanıyor ise

  • Araç motor soğukken tekleme yapıyorsa

  • Araçtan çalışırken vuruntuya benzer bir ses geliyorsa

  • Genellikle soğuk havalarda aracınız çalışmakta güçlük çekiyorsa

  • Egzozdan tuhaf şekilde duman atıyorsa kızdırma bujinizi en yakın zamanda bir ustaya göstermenizi tavsiye ederiz.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Pervane için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA