Toplam 30 Ürün

KOMPRESÖR NEDİR? KOMPRESÖR EKİPMANI (KLİMA KOMPRESÖRÜ) NELERDİR ?


Kompresör, klima araç içinde ki hava akışının sirkülasyonunu sağlayan en önemli sistemdir. Araç kliması çalışmaya başladığı zaman kompresörün de eş zamanlı olarak devreye girmesi gerekir. Kompresör ise krank milinden alınan eylem ile birlikte klimanın gazını sıkıştırmaya başlayarak kullanılmaya hazır hale getirir. Hazır hale gelmiş olan gaz , araç içinde soğutma veya ısıtma işlemleri için kullanılabilir. Kompresör, klimanın soğutma ya da ısıtma yapabilmesi için ısının yoğunlaştırılmasına sebep olan belli bir basınç altında çalışır.  

Yoğunlaşan havayı aracın içine filtrelenmiş şekilde sunar.  

Kompresör hem gazın dolaşım yapmasını hem de klima gazının sıkıştırılmasını sağlar. Sıkıştırılan gaz basıncının alt kısmında klima sistemine ait hortumlar geçmektedir. İşlemin bu bölümünde istenilen sıcaklık derecesi ayarlanmaktadır. İstenen sıcaklık derecesi ve aslında olan havanın derecesi arasında olan farka bağlı şekilde klima sisteminin çalışma kapasitesi farklılık gösterebilir. Aradaki farkın düşük miktarda olması durumunda klima kompresörünün az basınçta çalışması mümkündür. Tam kapasiteyle çalışan klima düzeneğinde normale nazaran daha çok elektrik ve yakıt tüketimini görülür.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Devirdaim için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA