Toplam 20 Ürün

KONJEKTÖR NEDİR? KONJEKTÖR ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Araç çalışmaya başlamadan önce kontağı yarım çevrildiğinde bütün elektronik sistemler çalışmaya başlar. Bu sırada elektrik ile çalışan donanımlar ihtiyacı olan elektriği aküden kendi haznelerine çekerler. Akünün elektrik gerilimi sabittir. Fakat araç çalışmaya başladıktan sonra araç ihtiyacı olan elektriği şarj dinamosu tarafından yapılır. Alternatör, v kayışından aldığı güç etkisi ile çalışır ve görevi; donanımları ve araç aküsünü şarj etmektir. Fakat motorun devrine bağlı olarak alternatörün elektrik enerjisi devamlı olarak değişir. Bu voltaj düşüş ve çıkışlarını kontrol etmek adına konjektör adı verilen bu parça kullanılır. Şarj dinamosundan çıkan elektrik ilk olarak konjektöre gelir, konjektöre sabitlenen voltaj aracın gerekli parçalarına iletilir. Konjektör denilen bu parça olmasaydı aracınız devamlı olarak elektrik arızası verir.

Konjektör arızası belirtileri

Araç konjektörünün ortalama her 100.000km’de bir değiştirilmesi önerilir. Arıza yaptığı zaman bu sorunu mutlaka ön görebileceğiniz sinyaller vermektedir. Bunlara örnek olarak :

  1. Akü lambasının yanmaması

  2. Yolda giderken arabanın elektrik kesmesi

  3. Sürekli sigorta atması

  4. Akünün bitmesi


Herhangi bir belirti görürseniz en kısa zamanda konjektörlerinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Röle için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA