Toplam 107 Ürün

KRANK NEDİR? KRANK NE İŞE YARAR?


Döküm aracılığıyla üretilen krank mili dökme demirden de üretilebilir. Malzemenin özelliği doğrultusunda burulmaya , aşınmaya, ve eğrilmeye karşı dayanıklı olması adına çoğunlukla diğer millerde olduğu gibi kesitinin merkezine denk gelen bölümleri daha yumuşak bir alaşımdan üretilir. Krank miline yataklık eden krank mili yatağı (kaymalı yataklar) ise mikro kaynamaları engellemek üzere gri dökme demirden üretilir.

 

İçten yanmalı motorlarda hareketli parçalardan biri olan krank mili motorun en önemli noktasıdır . Eksantrik, yani ‘’dış merkezli’’ bir mil olan krank, motorun alt tarafında yer alır. Pistonların doğrusal hareketini dönme hareketine çeviren krank araçların ilerlemesini sağlıyor.  

 

VOLANT NEDİR? VOLANT NE İŞE YARAR? VOLANT ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Marş motoru, motora hareketi ilk veren parçadır. Volan dişlisi ve marş motoru dişlisi birbirine entegre edilmiştir bu sebeple marş basılma anında marş motoru dişlisi hareket ederek üretilen torku volana aktarır. Görevi devralan volan ise krank milini harekete geçirir. Krank milinin hareketi almasıyla birlikte motordaki devirdaime ait olan   kilit noktalarındaki ki pistonlar aşağı ve yukarı doğru hareket eder. Ardından motorun ateşleme ve yakıt sistemleri işleme başlayarak motorun sorunsuz bir şekilde çalışması sağlar.

Başlangıç olarak krank mili pistonlara güç aktarırken, motorun çalışmasıyla birlikte düzen geriye döner ve pistonların aşağı/yukarı hareketi, bu sefer krank mili ve volan dişlisini çevirmeye başlar. Volan dişlisinin debriyaj balatasına bakan cephesi, manuel şanzımanlı araçlarda debriyaj pedalına basıldığı zaman ayrık, pedal bırakıldığında ysa debriyaj balatasına yapışık duruma gelir ve bu bağlantı hareketinin şanzımana ve ardından tekerleklere aktarılmasını sağlar. Otomatik şanzımanlı araçlarda isedurum farklıdır. Otomatik araçlarda debriyaj balatası olmadığı için tekerleklere hareketi aktarma görevi tork konvertörü sayesinde yapılmaktadır

Volant arıza belirtileri nelerdir?

Volantlarda oluşan arızaların tespiti diğer parçalara nazaran daha zor olabilir çünkü belirtilerin bir çoğu debriyaj sisteminde oluşacak sorunları da çağrıştırmaktadır. Ancak, aşağıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız nedeni volant dişlisi olabilir.

-volant dişlilerinde ki aşınmaya bağlı olarak , araç birkaç marşta çalışır ya da hiç çalışmaz.

- volant kutusundan gelen ses ve gürültüler.

- yanık kokusu.

- kontak kapatıldığı zaman   motor bölmesinden gıcırtıya benzer bir ses duyulur ve motor silkelenerek stop eder.

- debriyaj pedalında aşırı titreme ve   vuruntu .  

- debriyaj pedalını bıraktıktan sonra tepkime gecikmesi ve debriyaj pedalında yumuşama varsa

 

MOTOR DEVİR SENSÖRÜ (KRANK DEVİR SENSÖRÜ) NEDİR ? MOTOR DEVİR SENSÖRÜ NE İŞE YARAR? MOTOR DEVİR SENSÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Krank sensörü bir diğer adıyla motor devri sensörü , motorun devrini ve krank milinin pozisyonunu beyine bildirir. Krank devir sensörü içinde bulunan mıknatıs ve bobinden yapı sayesinde araçta çok önemli görevler üstlenmektedir. Örnek olarak : vites geçiş zamanlamasının ayarlanması motor devir sensöründen gelen bilgi sayesinde gerçekleşmektedir.  

Krank devir sensörü ise   motor ateşlemesinde ,   araçlarda turbo basıncının ayarlanmasında vb. Olaylardan sorumlu olan sensördür. Fakat. Motor devir sensörünün arıza yaptığı araçlar da genellikle motor çalışmamaktadır ve sensörün arızalanma sebeplerinden en yaygın olanı sensörün kablolarında meydana gelen sıkıntılardır. Bu ve buna benzer arızalar sonucunda motorun çalışmadığına veya aracın beklenmedik anlarda stop ettiğine rastlayabiliriz.. Krank devir sensörü çoğunlukla motor karteline ve motor bloğuna yakın olan krank kasnağı denilen parçanın içinde yer almaktadır. Motor devir sensörü değişimi yapılabilmesi için gerekli olan parça bu bölgeden çıkarılır. Ardından yeni krank devir sensörü , kasnak dişlisinin içerisine yerleştirilir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Platin Seti için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA