Fiyat Aralığı
  Toplam 29 Ürün

  MADENİ YAĞLAR NELERDİR?


  Ham petrolden üretilen yağlara makine yağı veya   madeni yağ adı verilmiştir. Böyle yağlar motorun çalışma şartlarına elverişli değildir fakat motor yağlarından beklenilen özellikler, madeni yağ içerisine karıştırılan katkı maddeleri ile elde edilmektedir. Katkı maddelerinin yağa kazandırdığı özellikler ise şöyledir :

  1. Motor yağının, düşük sıcaklıklarda olması gerekenden fazla kalınlaşmasını önlemek ve buna bağlı olarak soğuk havalarda motorun daha kolay çalışmasını sağlamak.

  2. Motor yağının yüksek sıcaklıklarda yağlama özelliğinin kaybolma olasılığını düşürerek piston, subap , segman gibi yoğun sıcakta çalışan parçalar üzerindeki yabancı madde ( kurum, yağlı kurum, vb. )miktarı en aza iner. İş anında yanma sonucunda   oluşan su, kül, karbon vb. maddelerin yağ içinde asit üretmesini önleyerek motor ekipmanlarının uzun ömürlü olmasını sağlar.

  3. Motor yağının köpürmesini önler ve yağlamanın kalitesini arttırır.


  Motor yağının görevleri:

  1-sürtünmeyi en aza indirir.

  2-motor kompresyonunun düşmesini önler.  

  3-motor parçalarının soğumasına yardımcı olur.

  4-motor parçalarını temizler

   

  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Sprey &Yapıştırıcı & Sıvı için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
  HEMEN ARA