Fiyat Aralığı
  Toplam 18 Ürün

  MARŞ MOTORU NEDİR? MARŞ MOTORU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? MARŞ MOTORU KÖMÜRÜ NEDİR?


  Marş motoru nedir? pistonların eylemene geçmesini sağlayan ilk hareket olarak da söylenebilir. Genel anlamda piston hareketini gerçekleştirmek dışında tam bir işlevi yoktur. Bunun için hafif malzemeler kullanılarak üretilir. Marş motorları uzun süreli işgücü eylemine karşı dayanıklı olmaması sebebiyle arızalar ilk olarak bu noktadan çıkabilmektedir. Ayrıca genel bir bilgi olarak motor hareket halindeyken, marş motorunun çalıştırılması tehlikelidir. Durum karşısında volan dişlileri zarar görebilmektedir.

  Araçların çalışma mekanizmaları oldukça karışıktır. Her bir bağlantı farklı bir noktada ateşlenir ve dönüş sağlaması, aracın ilerlemesi gibi birçok farklı unsur başka noktalara bağlıdır. Aracın sistemini daha iyi anlamak için ilk olarak aracın marş motoru sistemini anlamanız gerekmektedir. Marş motoru, aküden almış olduğu enerji sayesinde çalışan ve motordaki ilk hareket eylemini sağlayan parçadır. Kontak hareketi   ile birlikte devreye girmektedir.  

  Aracı çalıştırma sırasında büyük bir rolü olan marş motoru, kütlesel olarak da büyük bir yer kaplamaktadır. Normal standartlara sahip bir araçta enerjiyi en çok tüketen parça marş motorudur. Bunu anlamanın en iyi yolu, marşa basıldığı an araç farları ve iç ışıklandırma aksesuarlarında kırılmaların meydana gelmesidir. Bu kısılmaların önüne geçmek ve aracın enerjisini dengeli olarak dağıtabilmek için marş motorunun en çok 10 saniye çalıştırılması gerekmektedir. Eğer 10 saniyeden çok çalıştırılırsa, akü içinde bulunan tüm elektriği boşaltacaktır.  

  MARŞ SİSTEMİNİN YAPISI:

  • Akümülatör

  • Kontak anahtarı

  • Marş motoru

  • Marş şalteri veya marş selenoidi

  • Volan yada volan dişlisinden oluşur


  MARŞ MOTORU KÖMÜRÜ NEDİR?

  Marş motoru sisteminin en önemli parçalarından biri de marş motoru kömürü denen parçadır. Marş motorunun uç kısmında yer alır. Çoğunlukla dört adet olsa bile bazen iki adet marş motoru kömürüne sahip olan araçlarda vardır. Her model aracın iç mekanizmasında yer alması nedeniyle aslında çok önemli bir parçadır. Marş motoru kömürü, aküden gelmiş olan ve dinamosunu çevirmesi gereken elektriği marş motoruna iletir. Dinamo fırçası adından da anlaşılacağı gibi marş kömürü, bakır ve karbondan yapılmaktadır.  

  Marş motoru kömürü zaman aşımı ile biten ve sürekli olarak değişmesi gereken ürünlerdendir. Aracınızı kullanmak amacıyla çalıştırdığınız zaman marşa bastığınızda olumlu bir geri dönüş alamıyorsanız, marş kömürünü en kısa zamanda kontrol etmeniz gerekmektedir.  

  MARŞ MOTORU ARIZASI NASIL ANLAŞILIR DİYECEK OLURSAK BELİRTİLERİ ŞUNLARDIR;  

  • Marşın eskiye göre daha yavaş bir şekilde dönmesi

  • Marş dönmesi esnasında hız ve sesinde dalgalanma çıkması

  • Marş dinamo dişlisinden ıslığı andıran ses gelmesi  

  • Aracın marşı geç alması   ve geç çalışması  

  • Aracın marşı hiç almama durumu  

  • Marş dinamosu tarafından ses gelmesi  


  Marş sisteminde bir arıza belirmesi durumunda aracı zorlamamalısınız. Eğer zorlarsanız marş motoruna daha çok arıza verebilir ve doğal olarak elektrik aksamında ortaya çıkacak sorunlara neden olabilirsiniz. Bu sebeple aracınızı zorlamamanız önceliğiniz olmalıdır. Aracınızın marş almaması durumunda çalışmayacaktır. Böyle anlarda çekici hizmetlerinden yardım alarak aracınızın sizlere en yakın olan oto servise çekilmesini sağlayabilirsiniz.

   

  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Marş Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
  HEMEN ARA