130 BİN'den FAZLA ÜRÜN İLE HİZMETİNİZDEYİZ
HER TÜR ARACA UYGUN YEDEK PARÇALAR
TÜM ÜRÜNLER ÜRETİCİ GARANTİSİ ALTINDADIR
  • menu
  • MENÜ
close
menu
Close
Motor ve Parçaları
4327 Ürün
Ana Yatak Nedir, Ne İşe Yarar?

Ana Yatak; Motorun blok kısmında sıralanmış halde bulunan, üzerine krank milinin yerleştirildiği motor parçalarına denir. Hassasiyeti büyük oranda üretilen ana yatak, sürekli olarak krank miliyle etkileşim halindedir.

Kol Yatak Nedir, Ne İşe Yarar?
Kol yatak krank mili muylusuyla piston kolunun geniş kısmının arasına yerleştirilen motor parçalarına denir. Her motorda silindir sayısı kadar kol yatak vardır. Örnek olarak, 3 silindirli bir motorda 3 adet kol yatak mevcuttur.

Ay Yatak Nedir, Ne İşe Yarar?
Motor tasarımına bağlı olarak özellikle konumlandırılmış yatak elemanlarına ay yatak denir. Krank milindeki uç boşluğunu kontrol etmek adına kullanılan yataklardır. Bu uç boşluğu eğer haddinden fazla olacak şekilde montaj yapılırsa ya da ay yataklar arıza durumu olursa blok içerisinde krank mili hareketinde artış olacaktır.

Eksantrik Seti Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik seti olarak bilinen araç parçası, motorun doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan bir parçadır. Bu set zamanlayıcı kayışı olarak da bilinmektedir. Araçtaki performans ve supap zamanlamalarını ayarlamaktadır.

Eksantrik Mili Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik mili hareketlerini zincirinden veya triger kayışından alır. Kam mili olarak da bilinmektedir. Motorda görevi emme ve egzoz supaplarının zamanında açılmalarını sağlamaktır. İlkel 4 silindirli 8 supaplı motorlarda tek olarak mevcuttur. 16 supaplı yeni nesil motorlarda 2 adet olarak mevcuttur.

Eksantrik Keçesi Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik keçesi milin etrafını sararak mil çevresinde yağ kaçağı oluşmasını engellemektedir. Bu şekilde motor yağının azalması engellenir ve yağ sistemde kalır. Motor sağlığı açısından çok önemli parçalardan biridir.

Eksantrik Mili Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik mili ile krank mili arasındaki mesafe çok yakınsa, hareket Eksantrik Dişlisi teması ile iletim oluşur. Eksantrik iletim çok sağlıklı çalışan bir sistemdir. Ancak zamanla yıpranabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Eksantrik Kapağı Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik döngü sistemini toz ve kirden koruyan kısma eksantrik kapağı denir. Zincir, kayış kısımlarında oluşabilecek zarar ve arızayı en aza indirgemektedir.

Eksantrik Yatağı Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik mili hareketini krank milinden elde eden yardımcı mil olarak bilinir. Eksantrik milinin görevi, supapların açılma ve kapanma zamanlarını tanzim etmektir. Eksantrik yatağı motor devriyle orantılı çalışan bu mil, motorun intizamlı çalışması için çok hassas ayar yapılarak motor üzerine yerleştirilmiştir.

Eksantrik Zinciri Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik zinciri, eksantrik milinin krank milinden aldığı hareket ile dönmesini sağlamaktadır, böylece valf açılmış olur. Kranktan elde edilmiş olan hareket, motorda eksantrik milini bir zincir yardımıyla döndürmektedir. Zamanlama zinciri diye de bilinmektedir.

Eksantrik Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik: Hareketini krank milinden alan motorun yardımcı milidir. Dört zamanlı bir motorda krank mili iki tur yaptığında eksantrik mili bir tur yapar. Eksantrik (kam) milinin amacı, supapların açılma-kapanma zamanlarını ayarlamaktır. Motor devriyle orantılı çalışan bu mil, motorun düzgün çalışması için çok ince ayar yapılarak motor üzerine konumlandırılmıştır. Kam milleri yüksek kaliteli karbon çeliklerinden genellikle döküm yöntemi ile imal edilir. Genellikle kaliteli çelik alaşımlarından presle dövülerek yada dökülerek tek parça olarak üretilirler. Mil üzerinde muylular, kamlar ve hareket verme dişlileri vardır.
Kam mili hareketini krank milinden dişli, zincir veya kayış yardımıyla alır. Kullanılan kayışın ismi, motorun hayati parçaları arasında anılan triger kayışıdır. Krank mili ile kam mili arasındaki mesafe çok yakınsa dişli teması ile hareket aktarılır. Dişli ile aktarma aslında en verimli ve sorunsuz sistemdir fakat silindirleri sıra tipli olan motorlarda bu mümkün olamamaktadır. Çünkü aradaki mesafe dişliyle aktarılamayacak kadar fazladır.

Krank Nedir, Ne İşe Yarar?
"Krank mili" ya da "krank kolu", içten yanmalı motorlarda pistonun gidip gelme hareketi ile elde ettiği enerjiyi motor miline ileterek dönme hareketine çevirmeye yarayan parça. Bir tür hareketi diğerine dönüştürmek üzere oluşturulmuş düzenekler ise "krank mekanizması"nı oluşturur.

Krank Dişlisi Nedir, Ne İşe Yarar?
Krank dişlisi krank mili bağlı olarak motor bloğundaki doğrusal hareketi dairesel harekete çevirmede kullanılan krank miline bağlı olduğu dişlidir. Motordaki zamanlama ayarının dengede tutulmasında hayati önem taşır.

Krank Nedir, Ne İşe Yarar?
"Krank mili" ya da "krank kolu", içten yanmalı motorlarda pistonun gidip gelme hareketi ile elde ettiği enerjiyi motor miline ileterek dönme hareketine çevirmeye yarayan parça. Bir tür hareketi diğerine dönüştürmek üzere oluşturulmuş düzenekler ise "krank mekanizması"nı oluşturur.

Kol Burcu Nedir, Ne İşe Yarar?
Kol burcu, piston koluyla pistonun, pimle birbirine tutturulduğu yerlerde kullanılan parçalara denir. Kol burcu önemi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse: Silindirler içerisinde yanma odalarında gerçekleşen yanma enerjisi yukarıdan aşağıya " piston > piston kol burcu > piston kolu > kol yatağı > krank mili " şeklinde aktarılarak mekanik enerjiye dönüştürülür. Elde edilen mekanik enerji ile motorun hareket etmesi sağlanır.

Külbütör Contası Nedir, Ne İşe Yarar?
Külbütör contası, motorun geri kalanıyla valf sistemi bileşenleri arasında bir sızdırmayı önlemeyi sağlamak ve gerekli bileşenleri yağlamak için ve kullanımda olan yağı tutmak için tasarlanmış bir kauçuk veya mantar contaya verilen addır.

Mil Keçesi Nedir, Ne İşe Yarar?
Sızdırmayı engelleyen elemanlar döner mil keçesi, O-Ring, takım halka, körüklü keçe gibi farklı isimlerle bilinmektedir. Çoğunlukla hareketli veya hareketsiz makine parçaları arasında her türlü maddenin sızmasını önleyici elemanlar bütünüdür.

Motor Nedir, Ne İşe Yarar?
Araba motorlarını en yalın haliyle düşünürsek bir enerji formunu (elektrik, benzin, dizel, LPG) alıp bunu mekanik enerjiye çevrilmesini sağlayan aparatlar bütünüdür. Bu mekanik enerji de arabalarımızda hareketi sağlamak için kullanılmaktadır. Olay bütününde araçlarda kullanılan 2 tür motor vardır. Bahsi geçen motorlardan ilki büyük çoğunluğu sağlayan içten yanmalı motorlardır. Diğer motor tipi ise geleceğin teknolojisi olan elektrik motorlarıdır.

Motor Keçesi Nedir, Ne İşe Yarar?
Motorun içinde bulunan yağın motor dışına çıkmasını önleyen parçaya krank keçesi denir. Motorun içinde bulunan krank milinin dışarıya çıkan uzantısının hemen altında krank keçesi yani motor keçesi bulunur.

Piyano Tuşu Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik mili silindir gövdesinin içinde yer alır. Kam ile çalışan çubuklar bir piyano tuşuna benzer şekilde çelik parmaklara basarak valflerin çalışmasını sağlar. Piyano tuşları bunlara denir ve sürtünmeyle aşınabilmektedir.

Piston Gömlek, Silindir Gömleği, Motor Gömleği Nedir, Ne İşe Yarar?
Pistonların içerisinde hareket ettiği ve yanma olayının gerçekleştiği eleman silindir gömleğidir. Motor gömleği ya da silindir gömleği olarak bilinen, pistonların aşağı yukarı yönlü hareketlerinde dış çerçeveyi oluşturan parçadır. Pistonlar biyel kolu vasıtası ile silindir gömleğinin içerisinde hareket eden parçalardır.

Piston Kolu (Biyel) Nedir, Ne İşe Yarar?
Pistondan aldığı hareketi krank miline ileten parçaya biyel denir. Krank miliyle pistonu bir birine bağlayan ve sıkışan gazların krank milini harekete geçirmesini sağlayan araca piston kolu ya da biyel kolu denir. Motorun hareket enerjisine kavuşmasında piston kolunun işlevi çok önemlidir.

Segman Nedir, Ne İşe Yarar?
Sıkıştırma işlemi sırasında silindir içerisine alınan havanın kartere sızmasını engelleyerek kompresyonun oluşmasını sağlayan parçaya segman denir. Karterdeki hava ve yağın silindir boşluğuna sızmasını engellemektedir.

Supap Nedir, Ne İşe Yarar?
Supap, motorun üst kısmında bulunan ve piston hareketlerine bağlı olarak yakıtla hava karışımının uygun anlarda yanma odasına alınmasını sağlayan parçalara verilen addır. Yanma sonucu oluşan egzoz gazının doğru bir şekilde yanma odasından uzaklaştırılmasına da aracılık eden parçalar supaplardır.

Supap Ayar Şimi Nedir, Ne İşe Yarar?
Supapın üstünde bulunan ve supapın yüksekliğini ayarlayan parçadır.

Supap Gaydı Nedir, Ne İşe Yarar?
Supap sapının içinde hareket ettiği küçük silindirik boru yuvaya supap gaydı denir. Silindir kapağına preslenme şekilde takılmaktadır.

Supap İtici Nedir, Ne İşe Yarar?
Eksantrik milindeki gücü supaplara ileten parçalara supap itici denir. Supap iticileri tarafından iletilen bu güç, supap gövdesinin açılma hareketinde kullanılmaktadır. Kullanıldıkları alanlara göre hidrolik ve mekanik olmak üzere 2 çeşit supap iticisi mevcuttur.

Supap Fincanı Nedir, Ne İşe Yarar?
Fincan ya da tapet olarak da bilinen bu iticiler mekanik ve hidrolik olarak ikiye ayrılır. Mekanik iticiler zamanla kamların bastığı yerlerden aşınır ve ya genleşme nedeniyle supap boşluğu oluşmaktadır.

Supap Kapak Contası Nedir, Ne İşe Yarar?
Supap kapağı ile silindir kapağı arasındaki sızdırmazlık durumunu "supap kapak contası" denilen kauçuk veya mantardan yapılan bir conta sağlamaktadır. Çalışkan bir asker gibi olan bu conta, motorun sızdırmazlığını engellemek için büyük çaba sarf eder.

Supap Lastiği Nedir, Ne İşe Yarar?
Motordaki yağın yanma odasına girmesini engelleyen parça supap lastiğidir. Bu lastiğin arızasında yağ pistonların üzerine akmakta olup aracın yakıt problemi olmasına sebebiyet vermektedir.

Silindir Kapağı Nedir, Ne İşe Yarar?
Motor bloğunu üstten silindir kapağı contası ile örten oldukça önemli bir motor parçasına silindir kafası ya da silindir kapağı denir. Bu parça sayesinde motor içerisindeki parçaların dış etkilerden zarar görme durumu engellenmektedir.

Silindir Kapak Contası Nedir, Ne İşe Yarar?
Motorun en önemli ve hayati parçalarından biri silindir kapak contasıdır. Silindir kapağı ile motor bloğu arasında yer alır ve sızdırmazlığı sağlamaktadır. Silindir bloğu ile, kapak arasında yer alan basınç ve sıcaklığa dayalı ince bir elemandır.

Tapa Nedir, Ne İşe Yarar?
Motor su tapaları, motor bloğunun su kanalı bölümde bulunan demir kapaklardır. Bu tapaların görevi; motorda oluşan bir sıkıntı sebebiyle bloğun patlamaması ve basıncı azaltmak için yerinden fırlamaktır. Yerinden fırlayan tapa, bloğun patlamasını önlemiştir.

Takım Conta Nedir, Ne İşe Yarar?
İçerisinde birden fazla komponent bulunduran, toplu halde paketlenen sızdırmazlık elemanları için kullanılan terime takım conta denir. Alt takım ve üst takım halinde ikiye ayrılmakta ve bunların birleşimiyle tam takım halini almaktadır.

Üst Kapak Conta Nedir, Ne İşe Yarar?
Üst kapak contası, motorun geri kalanıyla valf sistemi bileşenleri arasında bir sızdırmayı önlemeyi sağlamak ve gerekli bileşenleri yağlamak için ve kullanımda olan yağı tutmak için tasarlanmış bir kauçuk veya mantar contaya verilen addır.

Volan Nedir, Ne İşe Yarar?
Krank miline bağlı krankın hareketi ile direkt dönen ve ateşleme zamanında aldığı gücü diğer zamanlarda motorun dönmesi için harcayarak hareketinin devamlılığını sağlayan büyük silindirik dişliye volan denir. Krank miliyle birlikte motor dengesini sağlamaktadır.

Yağ Karteri Nedir, Ne İşe Yarar?
İçten yanmalı motorlarda motorun alt kısmında bulunan yağ tankına yağ karteri denir. Krank milini dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumayı sağlar. Soğuma sağlayarak yağa depoluk etmektedir.

Yağ Kapağı Nedir, Ne İşe Yarar?
Yağ deposunda bulunan yağın korunmasını aracınızdaki yağ kapağı sağlamaktadır. Yağ kapağının kullanılmaması gibi durumlarda yağ deposuna bir şeylerin kaçması ve hareket halinde iken arabanın yağ deposundan yağ kaçağının olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Silindir Kapak Saplaması Nedir, Ne İşe Yarar?
Silindir kapak saplaması, kapak muhafazasını güvenli bir biçimde takıp kilitleyen silindir kafasının üst kısmında bulunan parçadır. Arabaların kalbindeki motor parçalarından biri de silindirlerdir. Silindir kapağı contası arabanın motor bloğu arasına yerleştirilerek yukarıdan kapatılabilecek şekilde üretilen motorun bir parçasıdır.

Motor ve Şanzıman Takozu Nedir, Ne İşe Yarar?
Motor ve şanzıman takozları metal ve kauçuk malzemelerden yapılmaktadır. Metal, motor tarafından oluşturulan tork ve kuvvete dayanırken, kauçuk titreşimleri emmekte ve azaltmaktadır.
tune
METS GLOBAL DIŞ TİCARET MEDİKAL OTOMOTİV ELEKTRONİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ
05078084573
©2024 METS GLOBAL DIŞ TİCARET MEDİKAL OTOMOTİV ELEKTRONİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ Her Hakkı Saklıdır.
expand_less
assured_workload
Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.
Buradan "Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme" metnini okuyabilirsiniz.
Tamam