Toplam 109 Ürün

OKSİJEN SENSÖRÜ NEDİR ? OKSİJEN SENSÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NEDİR? OKSİJEN SENSÖRÜ NE İŞE YARAR?  


Oksijen sensörü için içten yanmalı motorlarda güç üretimi için belli bir oran ile karışan hava ve yakıt bileşimi kullanılıyor. İdeal hava/yakıt karışımlarında yanma esnasında ortamdaki hava ile yakıtın tamamen yanması bekleniyor. Buna göre bir gram yakıt için en iyi yakılabilme oranı 14,7 gram hava ile sağlanıyor. Ancak ideal orana ulaşabilmek yalnızca laboratuvar ortamında mümkün olduğu için sürekli bir miktar hava yada yakıt yanmamış olarak kalıyor.

Oksijen sensörü ise yanmamış oksijen miktarını hesaplayarak bir sonraki hava/yakıt karışımının dengelenmesini sağlıyor. Bu sistem görevini yerine getirirken ulaşmış olduğu veriyi aracın beynine, yani elektronik kontrol ünitesine ileterek yakıt karışımının oksijen bakımından zayıf veya zengin olduğunu bildiriyor. "geri besleme kontrol döngüsü" olarak adlandırılan bu süreç içerisinde kontrol ünitesi yakıt karışımını değiştirerek karşılık veriyor.

Oksijen sensörü arızası belirtileri:

  • Motorun rölanti aşamasındayken sert çalışması ya da stop etmesi

  • Hızlanma sürecinde normale göre düşüş ve motor performansında zayıflık görülmesi

  • Araç muayenesinden geçemeyecek kadar yüksek emisyon verileri

  • Normale göre daha fazla yakıt tüketimi

  • Gösterge panelinde bulunan motor ikaz ışığının yanması


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Susturucu ve Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA