...

  PEDAL MERKEZİ (DEBRİYAJ ALT MERKEZİ VE DEBRİYAJ ÜST MERKEZİ) NEDİR? DEBRİYAJ ALT MERKEZİ NEDİR? DEBRİYAJ ÜST   MERKEZİ NEDİR? PEDAL MERKEZİ NE İŞE YARAR? PEDAL MERKEZİ ARIZA BELİRTİLERİ NEDİR?


  Pedal merkezi; debriyaj alt merkezi ; hidrolik bir mekanizmaya sahip olan debriyaj alt merkezi, pedal kullanımını kolaylaştırmaya ve daha verimli hale gelmesini sağlayan bir sistemdir. Araç kullanımı sırasında manuel sisteme göre daha esnek yapısı olması sebebiyle debriyaj alt merkezi   sürüş sırasında hidrolik yapısı sayesinde konfor sağlar. Yanı sıra hidrolik sistemler araç içerisinde sadece debriyaj alt merkezinden oluşmamaktadır. Aynı anda hidrolik rulman ve debriyaj   üst merkezi de pedala kuvvet uygulanırken çalışan sistemlerdir. Tam hidrolik sistemlerde debriyaj üst ve alt merkez kullanılmaktadır. Yarı hidrolik sistemlerde ise bir adet vericiden, bir alıcıdan ve hortumdan oluşmaktadır.

  Yarı hidrolik sistemlerde ana silindirdeki pistonu, debriyaj pedal kolu denilen parça çalıştırmaktadır. Ana pistonun çalışması durumunda hidrolik sıvısı, debriyaj alt merkezine bir boru yardımı ile geçer ve bu noktada başka bir piston ise debriyajı devreden çıkartmak adına farklı bir mekanizma çalıştırmaktadır. Araç mekanizmasına debriyaj alt merkez eklenmesi durumunda hidrolik sistem ile debriyaj arasındaki bağlantı, debriyaj çatalı veya serbest bırakma rulmanı ile gerçekleşmektedir.

   debriyaj üst merkezi ;debriyaj alt merkezi gibi hidrolik bir yapıya sahip olan debriyaj üst merkezi de hidrolik sıvının yardımıyla debriyaj pedalının hareket etmesini sağlayan parçalardan biridir.

  Debriyaj üst merkezi araç kullanılır durumdayken debriyaj pedalını hareket ettirerek doğru bir sürüş yapmanızı sağlayan parçalardan biridir.

  İçeriğinde bulunan hidrolik sayesinde aracınızın debriyaj pedal kullanımını kolaylaştıran parçalardan olan debriyaj üst merkezi manuel sistemle karşılaştırıldığında daha güvenilir, esnek ve işlevseldir.

  Debriyaj üst merkez tüm sistemlerde yani ; tam hidrolik ve yarı hidrolik sistemlerde kullanılmaktadır.

  Yeni nesil araçlarda ise debriyaj üst merkezi kullanılması adına sensörlü hale getirilmiştir. Bu sensörlü debriyaj üst merkez başlatma ve durdurma seçenekleri, elektronik el freni, araç hareket halindeyken seyir kontrolü vb. İşlevler yüklenerek düzenlenmiştir.

   

  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Regülatör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

   

   
  HEMEN ARA