Toplam 62 Ürün

PEDAL VE EKİPMAN NEDİR? PEDAL VE EKİPMAN ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? PEDAL EKİPMAN PARÇALARI NELERDİR? PEDAL VE EKİPMAN NE İŞE YARAR?


Pedal ve ekipman, manuel araçlar için üretilen pedal setleri; gaz pedalı, fren pedalı ve debriyaj pedalından oluşmaktadır ama otomatik araçlar için üretilen pedal setlerinde yalnızca   fren pedalı ve gaz pedalı bulunur. Pedal setleri otomatik araçlara oranla manuel araçlarda da daha uzun süre kullanım ömrü sağlamaktadır.

Araçların çalışmasını sağlayabilmek adına sürücü ayağı tarafından harekete geçirilen ayak pedalları, temel motor kontrol ekipmanları arasında yer alır.  

Pedalların sıralaması ; en solda debriyaj, orta bölümde fren ve en sağda da gaz pedalı şeklinde olmaktadır. Otomatik vitesli araçlarda ise debriyaj pedalı olmaz; sadece sağ tarafta fren ve gaz pedalı bulunur. Bazı otomatik vites ve manuel araçlarda boşta olan sol ayağı dinlendirmek ve daha güvenli bir sürüş sağlamak için destek pedalı ver almaktadır. Debriyaj ile kapı arasında yer alan destek pedalının araç kontrolü veya başka bir fonksiyonu bulunmamaktadır.

Araçların çeşitliliği göz önüne alındığında kokpiti ve iç hacmine uygun bir şekilde tasarlanan ayak pedalı, araçların markasına ve bulundukları segmente göre farklılık gösterir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Prizdirek ve Ekipmanları için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA