Toplam 1 Ürün

MAZOT BASINÇ SENSÖRÜ ( POMPA MÜŞÜRÜ / RAİL BASINÇ MÜŞÜRÜ ) NEDİR? POMPA MÜŞÜRÜ NEDİR? MAZOT BASINÇ SENSÖRÜ NEDİR? RAİL BASINÇ MÜŞÜRÜ NEDİR?


Mazot basınç sensörü veya rail basınç müşürü adıyla bilinen pompa müşürü, yüksek basınç pompasından gönderilen yakıtın geçtiği ve oradan da enjektörlere yöneldiği parçadır. Parça mazot pompasından aktarılan yakıtın basıncını ölçer ve motor kontrol ünitesine iletir. Pompa müşürü yakıt pompasının hemen yanındadır

Mazot basınç müşürü arızası nasıl anlaşılır?

Piyasada var olan bütün araçlarda bulunan basınç sensörü, diğer bir adıyla basınç müşürü motor harekete başlayınca devreye girer ve arabanın sürüş anında geçebilmesi için gereken yakıtı motora iletirken, gelen yakıtın oranına göre çalışır. Gelen yakıt belirli bir miktara ulaştıktan sonra sensör aktif olarak ateş sistemini çalıştırır ve araç yapılan bu durumdan itibaren kalkışa hazır hale gelir

Peki, mazot basınç müşürü arızası nasıl anlaşılır?  

“araçların yakıt türüne göre mazot, dizel ve benzin ile ortaklaşa çalışmak üzere toplam üç çeşit basınç sensörü vardır. Genellikle araçlarda çok sık arıza veren basınç sensörlerinin arıza yapıp yapmadığını birkaç yöntemle anlayabiliriz. Bu yöntemlerden ilki; arabaya bindiniz ve kontağı çevirdiğiniz zaman araç çalışmıyorsa yüksek ihtimalle basınç sensörü bozulmuş demektir. Tabi ki bu durum sadece basınç sisteminin bozulmasıyla oluşmaz fakat olasılığı çok yüksektir. İkinci bozulma belirtisi ise; sinyal verilmesidir.

Özellikle araç hareket halindeyken ön panoda ikaz ışığı yanma/sönme gerçekleştiriyor ise yine aynı şekilde basınç sensörü bozulmuştur denilebilir. Bu ve olası durumlarda tek yapmanız gereken yenisi ile değiştirmek yada sistemi onarmaktır. Ender de olsa kimi zaman yakıt sistemi değişen araçlarda müşür bozulabilir. Bu bozulmanın sebebi sadece kullanıcı kaynaklıdır.

Eğer aracınız yakıt çeşidi mazot yada benzin ise siz dizel yakıta çevirirseniz sistem ilk olarak yakıt sistemine göre çalışır ve yakıt motora az gelebilir. Bu gibi durumlar da arabanız çok sık istop eder ve zaman ile müşür arızasına yol açar. Bu sebeplerden dolayı yakıt sistemi değişen araçların mutlaka müşür sistemi de değiştirilmek zorundadır.    

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Potansiyometre ve Kaptör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA