Toplam 13 Ürün

POTANSİYOMETRE VE KAPTÖR NEDİR? POTANSİYOMETRE NASIL ÇALIŞIR?


1- potansiyometre nedir ?

Gaz kelebeği potansiyometresi; motor kontrol ünitesine gaz kelebeği valf açılma açısı hakkında bilgi iletmekle görevlidir. Bu ikazdan gelen sinyal (örnek olarak) enjeksiyon miktarını hesaplamak adına gereklidir.

Gaz kelebeği potansiyometresi nasıl çalışır?  

Gaz kelebeği valfinin açılma açısını gaz kelebeği potansiyometresi belirler. Bu açı bilgisi daha sonra kontrol ünitesine aktarılır ve gerekli olan yakıt miktarını hesaplamak için parametre gibi kullanılır. Direkt gaz kelebeği valf miline sabitlenir.

Gaz kelebeği potansiyometresi, doğrusal karakteristik eğriye sahip olan bir açı vericisi olarak kullanılmaktadır. Kullanılan gaz kelebeği açma açısını doğru orantılı bir voltaj eylemine dönüştürür. Gaz kelebeği valfi çalışmaya başladığında, gaz kelebeği şaftına yapışık bir rotor, gaz kelebeği konumunu bir voltaj oranına çeviren kayan kontaklarıyla direnç rayları üstünden kayar.

Arızalı bir gaz kelebeği potansiyometresinin belirtileri şunlardır:  

  • Motor sarsıntıları veya sıçramaları

  • Kötü başlangıç ​​davranışı  

  • Motor zayıf hızlanıyor  

  • Artan yakıt tüketimi


 

2- kaptör (yakıt kaptörü) nedir?

Isı sensörü, motorun olması gereken sıcaklığın üstüne çıkarak ısınmasını veya sıcaklıktaki olağandışı artışın ölçeklendirmesini sağlar. Otomotiv sektörü üreticilerine bağlı olarak bu sensör, termostatın içine veya yanına monte edilir. Kimi araçlarda ise iki ısı sensörü bulunmaktadır ve bunlardan biri   kontrol ünitesinden kontrol paneline bilgi gönderirken diğeri de motor sisteminden kontrol ünitesine bilgi gönderir. Cihaz, mekan sıcaklığındaki olası farklılıkların bağımlılık prensibini gerçekleştirir. Motorun ısısı değiştiği sürece cihaz çıkışında bulunan potansiyel fark da değişir ve bu da doğal olarak motorun kontrol ünitesi tarafından ölçülebilir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Rolanti Ayar Valfi için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA