Toplam 10 Ürün

PRİZDİREK VE EKİPMANLARI NEDİR? PRİZDİREK VE EKİPMAN ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? PRİZDİREK EKİPMAN PARÇALARI NELERDİR? PRİZDİREK VE EKİPMAN NE İŞE YARAR?


Prizdirek bilyası, motorun gücünü şanzıman sistemine bağlamak ve araç vitese takıldığında üretilen gücü şanzıman çıkış miline aktarma görevini üstlenen bir düzenektir. Giriş mili ile baskı balata aksamının birleşim noktasında yer alır. Bu sebeple giriş mili bilyası veya şanzıman bilyası olarak da adlandırılır.

Prizdirek, şanzımanın içinden gelen mil aksamı ile baskı balata parçasının kesişim noktasında bulunan bir rulman parçasıdır. Bu parçanın amacı, şanzıman dış kasası ile prizdirek mili ekipmanının birbirine sürtünmesini önlemek ve stabilize olan bir hareket sağlamaktır.

Prizdirek bilyası neden bozulur?

Her rulmanın kullanım ömrü belirlidir ve bu kullanım süresi dolduğu zaman içeride bulunan hareketli parçalar zaman aşımı ile bozularak ses üretmeye başlar. Prizdirek bilyasının bozulma nedenlerinin en baş sebebi, yıpranmaya bağlı bozulmalardır.

Prizdirek hasar görmeye başladığında genellikle şanzıman sisteminin çalışmasını etkilemeden ses sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Bu ses başlangıçta belli belirsiz olsa bile zamanaşımı ile oldukça yüksek ve tahammül edilemez bir hal alacaktır. Hasar başlangıç seviyesindeyken tek olumsuz yer ses olsa bile ihmal edilerek ileri safhada arızalanması halinde şanzımanın çalışmasına da etki edecektir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Debriyaj Seti için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA