Toplam 732 Ürün

RADYATÖR NEDİR? RADYATÖR ARIZASI NEDEN OLUR? RADYATÖR FİYAT NEDİR?


Radyatör ve aracın diğer ekipmanları, sürekli birbiri ile etkileşim halinde olan hareketli parçalardan oluşan araç motorları sürtünmeden dolayı yüksek sıcaklıklarda çalışmak zorunda kalıyor. Devamlı olarak artan bu sıcaklık baskılanmadığında ise oldukça tehlikeli bir patlama riski ortaya çıkmaktadır. Radyatör ise motor sıcaklığını makul olarak kabul edilen 80-95 santigrat derece aralığında tutmaya yarayan parçadır. Aracın harareti yapmasını önleyerek motoru soğutmayı sağlayan bu bileşen modern otomobillerde sıvı soğutmalı çalışma prensibine dayanıyor.

Radyatör arızası neden olur?

Soğutucudan kaynaklanan sirkülasyonun haricinde soğukluğun yayılmasını sağlayan, soğutucu borular bulunmaktadır. Bu borular için ucuz malzeme kullanımı, boruların lastik veya dokuma malzemesinden üretilmesi nedenlerine bağlı olarak zamanla aşınmasına, yırtılmasına ve bağlantı uçlarının da sıvıyı sızdırabilir hale gelmesine neden olabilir. Bu durum aracın park halindeyken altında biriken su birikintilerinden veya su derecesinin anlık olarak ivedi bir şekilde değişkenlik göstermesinden anlaşılır. Eğer sürüş esnasında su derecesinin aniden yükseldiği fark edilirse , kaynağını araştırmak ve olası en yakın zaman içinde müdahale etmek gerekir. Fakat henüz motor sıcakken, soğutucunun kapağını hemen açıp buhara maruz kalmanız sizin can sağlığınız açısından zararlı olduğu için, motorun bir süre soğumasını bekleyerek harekete geçmeniz daha uygun olacaktır.

Arızanın bir diğer kaynağı ise, soğutucunun kendisine bağlıdır. Sebebi ise; malzemesi alüminyum malzemesinden olduğu için zaman aşımına yenik düşerek sızdırmazlık özelliğini kaybeder ve paslanır. Şayet paslanma olayı ileri seviyelere ulaştı ve soğutucuyu eritmeye başladıysa, soğutucunun yenilenmesinden başka çare yoktur. Radyatörler yoğun pasa maruz kalmadığı sürece, uzun ömürlü kullanılabiliniz. Kış aylarında   ise donmaya karşı önlem amaçlı olarak doğru malzemeler kullanılmalıdır.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Radyatör Borusu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA