Toplam 149 Ürün

RADYATÖR HORTUMU NEDİR? RADYATÖR HORTUMU KAÇ GRUPTA İNCELENİR? ÜST RADYATÖR BORUSU (RADYATÖR HORTUMU) NEDİR? ALT RADYATÖR BORUSU (RADYATÖR HORTUMU) NEDİR?


Radyatör hortumu, soğutma sıvısının akışını yöneten bu sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Çoğunlukla ısıyı emen sentetik kauçuk malzemeden üretilmektedir fakat hortumun iç kısmı   olası çökmeleri önlemek adına metal bir yay ile güçlendirilmiştir.

Radyatöre bağlanan, farklı uzunluk ve şekillere sahip üst ve alt olmak üzere iki farklı çeşit hortum bulunur. Soğutma sistemi içinde her iki hortumun birbirinden bağımsız rolleri vardır ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Bir çok radyatör hortumu tasarımı, araca özel olarak imal edilir; ancak bükülebilen ve farklı uygulamaya uyum sağlayan evrensel tasarıma sahip olanlarda vardır.

Üst hortum; motordan gelen sıcak suyu yeniden soğutmak için radyatöre geri taşır. Radyatörün üst kısmından motorun üst kısmında bulunan termostat kutusuna bağlanır.

Alt hortum ise radyatörün alt kısmından devirdaim pompasına bağlanır. Devirdaim pompası, soğumuş olan soğutma sıvısını radyatörden emerek motor bloğuna ve oradan da silindir kafalarına doğru yönlendirir. Soğutma sıvısı motordaki yolculuğu sırasında, fazla miktarda ısı emer ardından motordan çıkar ve döngüye devam etmek için radyatöre geri döner. Bu olay, aracınızın optimum sıcaklıkta çalışmasını sağlar ve motorun aşırı soğumasını ya da ısınmasını önler.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Radyatör Deposu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA