Toplam 255 Ürün

RADYATÖR DEPOSU NEDİR? YEDEK SU DEPOSU (GENLEŞME KABI) NE İŞE YARAR?


Aracınızın motoru çalıştıktan uzun süre çalıştığında içindeki suyun hacmi ısı sayesinde genişler ancak motor durur haldeyken içeride ki su soğumaya başladığında hacim olarak küçülme başlar. Basınç düşmesine bağlantılı olarak radyatör kapağından sistemin içerisine hava girmesine sebep olur. İçeri giren bu hava, sistem içerisinde metal ile temas ettiği zaman radyatörün içinde pas oluşmasına neden olacaktır. Radyatörün içinde pas oluşursa, radyatörü temizletmekten bağla şansınız kalmayacaktır. Genleşme kabı ise radyatör içerisinde oluşabilecek paslanmayı engellemeye yardımcı olabilir.

Araç içerisinde birçok parça motor ile dolaylı veya doğrudan olarak bağlantılıdır. Motorun aşırı ısınmasını engellemek ve düzgün çalışmasının sağlanması, içerisindeki havanın dışarı atılması gibi fazlaca faktör söz konusudur. Bu nedenle aracınızda olası bir arıza durumu ihtimali ile karşılaşmanız halinde göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Özellikle yedek su deposu kapağı arızaları gibi arızalarda çok daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Basınç ve direnç söz konusu olduğu için olası herhangi bir arızalanmalarda genleşme kabında patlamalar meydana gelebilir. Bu ve olası patlamaları önlemek adına aracınızın kontrollerini gözden geçirirken genleşme kabı ve çevresinin çok iyi bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Radyatör Kapağı için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA