Toplam 62 Ürün

RADYATÖR KAPAĞI NEDİR? RADYATÖR KAPAĞI ARIZASI NASIL ANLAŞILIR?


Radyatör kapağı motor soğutma sisteminin çok önemli bir parçasıdır fakat sistemde sorun düzeltme esnasında çoğunlukla göz ardı edilir. Günümüzde yaygın olduğu gibi tekil bir genleşme deposu monte edilmiş ise, genleşme deposu kapağı da aynı şekilde önemlidir.   Genleşme deposu kapağı ve radyatör kapağı; radyatör ve genleşme deposunun herhangi bir şekilde gaz sızdırmadan kapanmasını sağlar. Ancak göründüğünden daha fazla işleve sahiptir ve   soğutma sisteminin “güvenlik valfi” olarak da bilinir.

Bu nedenle, kapaklar, fazla basınç halinde hava çıkışına izin vererek,   çalışma sırasında da soğutma sisteminde istenen basıncın daimi olarak korunmasını sağlamak için tasarlanmıştır.  

Hasarlı bir kapak sistemi doğru ve olması gerektiği kadar kilitleyemez yada basıncını koruyamaz; dolayısıyla bu ihtimal soğutma sisteminin düzgün çalışmamasına neden olur. Kapak arızalandığında, hortumunuz yeni dahi olsa patlayabilir ve bu aracınızda kalıcı hasar bırakabilir. Bu sebeple, rutin soğutma sisteminin bakımı veya onarımı sırasında mutlaka kapakları da kontrol ettirmeli ve hasarlı olanları değiştirmelisiniz. Radyatör kapağı sanıldığının tam tersine yalnızca radyatörden su sızmasını engellemek ile görevli değildir ve bazı araçlarda radyatör üzerinde bazı araçlarda ise genleşme kabında yer almaktadır. Radyatör kapağı temel bir şekilde konu olarak alındığında   iki tane büyük görevi üstlenmektedir. Bu görevlerden ilki motor soğutma sistemi içinde   yüksek basınçlar üzerinde yada yüksek ısılarda , motor soğutma suyunun sızdırmazlığını sağlayabilmek ve aracın su eksiltmesini engellemek şeklindedir. Bir diğer görevi ise yağlar ve parçanın içerisinde yer alan hava çıkış valfleri sayesinde motor soğutma mekanizmasındaki basıncı olması gereken düzeyde stabil bir şekilde tutmaktır.

 Radyatör kapağı arızası nasıl anlaşılır?

  • Radyatör kapağı sağlam ve net   bir şekilde tutmuyorsa, halk arasında ki tabiri ile elle çekildiğinde geliyorsa

  • Kapak kapatılırken oldukça zor dönüyorsa , kapanırken de son kilit tarafı tam olarak oturmuyorsa ve aynı zamanda tık sesi gelmiyorsa

  • Kapaktan az bir miktar dahi olsa su sızıntısı varsa

  • Araçta bulunan motor suyu fazla ya da normal düzeylerde duruyor ise fakat kapak açıldığı zaman su miktarı min. Yakın seviyelere düşüyorsa


En kısa sürede bir yetkili servise danışmanızı öneririz.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Radyatör Takozu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA