...

  REFLEKTÖR NEDİR? REFLEKTÖR KULLANIMI KURALLARI NELERDİR?


  Reflektör; birçok modeli bulunan ve araçlarda kullanılan bir ışık sistemidir. Mal ve can kaybının engellenmesi adına reflektör kullanımı önemle tavsiye edilmekte ve kullanımı özendirilmektedir. Çoğunlukla ehliyetini yeni almış kişilerin sıklıkla sorduğu soruların en başında ‘’reflektör nedir?’’ sorusu gelir.

  Trafik yönetmeliğine göre motorlu bisiklet ve motosiklet dışında bütün motorlu araçların  aracın ön ve arkasına konulması suretiyle avrupa ekonomik komisyonu ece r27 regülasyonuna uygun olarak iki adet üçgen reflektörün arç içinde bulundurulması yasal bir zorunluluktur.

  Söz konusu model çeşitlerinin reflektör mesafesi değişkenlik gösterir. En küçük ölçekli modeller 50 metreye kadar ışık verebilir. Yeni çıkan modellerde ise bu mesafe 150 metreyi bulur.

  Tepe üstlerinde yada dönemeçlerde aracın 30 metre arkasına ve 30 metre önüne reflektör konulur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kısım ise; aracın arka ve ön tarafına yerleştirilen reflektör diğer sürücüler tarafından 150 metreden görünür olması gerekir.

   

  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Stepne Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
  HEMEN ARA