Toplam 38 Ürün

RÖLE NEDİR? RÖLE ARIZASI NASIL ANLAŞILIR? RÖLE NE İŞE YARAR?


Röleler küçük akımlar yardımıyla büyük akımların kontrolünü sağlayabilmek adına kullanılan ve elektromıknatıs prensibi yardımıyla çalışan anahtarlardır.

Elektromanyetik olarak çalışan ve açma-kapama şalterlerine röle denir. Kısaca normal olarak çalışan klasik bir şalter el ile açılıp kapatılır fakat röle elektrik ile açılıp kapanır. Röle içinde bulunan uçlar (kontaklar) manyetik etkisiyle açılır veya kapatılır. Motorlu araçlarda ise röleler topluca sigorta kutusu içerisinde bulunur.

Sınırsız kombinasyonla kullanılabilirler. Her ne kadar birtakım elektronik malzemeler rölelerin yerine kullanılmaya çalışmakta ise de hatta büyük bir ölçüde başarıya ulaşmış olsalar bile röleler daimi   olarak kalmış ve çok uzun süreler daha kalacaktır.

Çalışma ilkesi olarak, manyetik bir nüve çevresine sarılmış iletken üstünden akım yönlendirerek manyetik alan elde etmek ve elde edilen manyetik alandan faydalanarak mekanik bir ivme kazanmaktadır.

Bu anlatılanları daha da kısaltacak olursak, röleler elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir yapıdır diyebiliriz.

Peki röleyi neden kullanıyoruz?  

Bu konuyu örneklendirecek olursak; araç içinde bulunan kontak anahtarından marşa dokunmak istediğimizde eğer röle kullanmıyor olsaydık baş parmağımız enindeki iki kabloyu direksiyon çevresine taşımak ve min. 20cm x 20cm ölçülerine sahip mekanik bir anahtar ile   birleştirmek ve motor çalışmaya başlayınca da ayırmamız gerekecekti.

Araç, iş yeri, ev vb. Birçok yerde hayatımızı kolaylaştırmayı sağlayan rölelerin işlevleri çok önemlidir.

30-40 kW/kwh gücüne sahip motora sahip bir yük asansörünün kabin içerisinde bulunan dokunmatik ve küçük bir buton ile asansörü nasıl hareket ettiğini düşünürsek rölenin önemi daha iyi anlaşılır.

Araç röle arızası nasıl anlaşılır?  

Üzerinden akım geçtiği zaman çalışan elektromanyetik devre parçasına röle denir. Düşük miktar akım ile güçlü bir alıcıyı birleştirir. Birden çok anahtar kontağına sahip olan röleler birden çok yüklü sistemi eş zamanlı açıp kapatabilme özelliğine sahiptirler. Bu açıdan düşünüldüğü zaman triyak ve tristörlere göre daha avantajlıdır diyebiliriz. Rölenin en büyük dezavantajı ise mekanik bir sisteme sahip olduklarından çok sık arıza ortaya çıkarabilirler çünkü rölenin kontakları tekrar tekrar yapışıp açılır. Buna bağlı olarak zamanla elektrik atlamalarına sebep olabilir ve oksitlenme nedeniyle bazı arızalar ortaya çıkarabilir. Röle arızası nasıl anlaşılır diye bakıldığında çoğunlukla bu tip bir oksitlenme olabilir ve sorunu belli eden birtakım reaksiyon gösterebilir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Alternatör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA