Toplam 325 Ürün

ROT KOLU VE ROT BAŞI NEDİR? ROT KOLU NEDİR? ROT BAŞI NEDİR? ROT KOLU ARIZALARI NEDİR? ROT BAŞI ARIZALARI NEDİR? ROT KOLU VE ROT BAŞI GÖREVİ NEDİR? ROT BAŞI BOZULURSA NE OLUR?


Rot, araçların ön mekanik parçalarının bütününe verilen addır. Araç ön mekanizmasında bulunan direksiyona hareket sağlayan parçalara rot mili veya rot kolu denir. Direksiyon kutusundan aldığı eylemi aracın tekerleklerine ilerleterek açıların düzenlenmesini sağlar. Parça da meydana gelebilecek herhangi bir arıza, araç sahibinin fark edebileceği belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Genelde kasisler de yıpranmaya ve titreşime bağlı rot başında boşluklar olur. Bu boşluklar oluştuğu zaman; tekerler direksiyon hareketlerine geç tepki verir, kasis ve çukur geçişlerinde ses olur, araç istenilenlerin dışında hareketler yapar, tek yön arızasında bir tarafa kayar ve direksiyonda boşluk hissi sorunları başlar. Bu belirtiler rot başı hasarının en göze çarpan özelliklerindendir.

 

Rot başı bozulursa ne olur?

Rot başı bozuk olduğu anlaşıldığı zaman aracın kullanılmaya devam edilmesi kazaya sebep olacaktır. Araca yön sağlayan ve nereye gideceğini belirleyen bir parçanın bozuk olması sürücünün ve diğer sürücülerin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Aynı zamanda etrafındaki birçok parçanın da arıza yaşamasına yol açar. Rot başı arızası, ucuz maliyetli ve işçiliği kısa olan kolaylıkla çözülebilecek bir parçadır. Eğer arızalı olduğu fark edilirse, bir bilen ile birlikte, arıza tespiti ve en kısa zamanda tamiri yaptırılmalıdır.

 

Rot kolu görevi nedir?

Direksiyon dişli kutusundan çıkan hareketi alarak aracın tekerlerine iletilmesine yardımcı olan teknik bir parçadır. Bu parça çelikten yapılan yuvarlak bir parçadır. Üretim sırasında içi boş ve içi dolu boş boru olarak üretilir, ardından boruların sağ ve sol uçlara vidaların yerleşimi yapılır. Bu vidaların amacı, herhangi bir arıza anında yerinden sökmeye gerek kalmadan rotların kolayca ayarlanmasını sağlar. Rot başlarına açılan bu vidalar rotun boş yada dolu olmasına göre değişiklikler gösterir. Rot araçların sorunsuz bir şekilde yolculuk yapmasını sağlar. Direksiyon hakimiyetini etkileyen bu önemli parçanın sağlamlığı ve herhangi bir hasarının olmaması sürüş güvenliği açısından oldukça önemlidir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Direksiyon Pompa Kayışı için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA