Toplam 527 Ürün

ROT KOLU (ROT MİLİ) NEDİR? ROT KOLU NEDİR? ROT KOLU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? ROT MİLİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? ROT MİLİ NEDİR?


Rot kolu olarak da bilinen rot mili , mafsallı(hareketli) yapıya sahip bir parçadır. Bir ucu direksiyon kutusuna diğer ucu ise rot başına bağlıdır. Direksiyon kutusu ve tekerleğin birbirine olan bağlantısını sağlar. Çelik malzemeden içi boş yada dolu olacak şekilde üretilir. Aracın esneme sırasında rahat hareket edebilmesi adına rot milinin bir ucu hareketli bir başlık şeklindedir. Direksiyon kutusu kısmında bulunan parçanın ucunda mafsal vardır ve her iki ucunda da vida bulunur. Vidalar, rotları yerinden çıkarmaya gerek kalmadan ayar verilmesini sağlar. Günümüzde kullanılan rot milleri çoğunlukla somunlu yapıya sahiptir. Direksiyon rot ayarı, bu somunların gevşetilmesi ve rot kolunun döndürülmesi ile yapılır.

Rot mili, direksiyon kutusundan alınan hareketleri tekerleklere aktarır. Aracın sağa ve sola doğru dönme eylemi bu milin itme ve çekme hareketi sayesinde olur.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Rot Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA