Toplam 177 Ürün

ROTİL NEDİR? ROTİL ARACIN NERESİNDE BULUNUR? ROTİL NE İŞE YARAR?


Rotil, Bilyalı mafsal olarak da bilinen rotiller her arabada mevcuttur ve konum itibariyle ön süspansiyonda bulunmaktadır. Rotiller salıncakların direksiyon mafsalına (aks) bağlanmasında kullanılan ve her yöne hareket edebilen çelik mafsal, somun ve vidalı bir saplamadan oluşmaktadır. Sürüş sırasında direksiyonun çevrilmesine bağlı olarak ; ön tekerleklerin ve süspansiyon mekanizmasının hareket etmesine müsaade eder. Yapısal olarak rotilleri betimlemek gerekirse ; insan iskelet sisteminde ki kalça ve bacak kemiklerinin birleşim yerlerini düşünebilir. Rotiller de benzer biçimde içi boş bir küre şeklinde ki yuvanın içerisinde ki yuvarlak görünümlü tamamı çelik bileşenlerden üretilen bir parçadır.

Fazlasıyla karmaşık bir yapıya sahip rotiller, süspansiyonlar ile kolektif çalışarak süspansiyon hareketi süresince araç kontrolünü max seviyede tutmaya ve lastiklerin yola temasını çalışır.  

Aksı üst salıncağa bağlayan kısma üst rotil ve alt salıncağa bağlayan kısma alt rotil denir.

Rotil arızalarının belirtileri ?

  • Aracın ön kısmının aşırı titremesi

  • Direksiyonda boşluk, titreme ve sertleşme  

  • Ön takımdan gelen sesler

  • Ön lastiklerde düzensiz aşınmalar


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Rotilli Kol için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA