Toplam 34 Ürün

FAN MÜŞÜRÜ (HARARET MÜŞÜRÜ) NEDİR? FAN MÜŞÜRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NEDİR? HARARET MÜŞÜRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NEDİR?


Fan müşürü silindir kapağının üzerinde radyatörden uzak olacak bir yere konumlandırılmıştır. Hararet müşürü termostatın yanında bulunmaktadır ve bağlantılarıyla beraber ölçümü doğrudan iletmektedir. Hararet müşürü araç sistemi içerisinde termostatın yanında bulunmaktadır.

Fan müşürü, rüzgâr gücünün yetersiz kaldığı durumlarda radyatör peteklerinin soğuması adına fanın otomatik şekilde açılması ve kapanmasını sağlayan bir mekanizma olarak çalışmaktadır. Beyin mekanizmasına bağlı kalarak fanın açılmasına karar veren tek mekanizmadır.

hararet müşürü aracın ekranında bulunur ve hararet göstergesi bölümünde motor sıcaklığının sürücüye gösterilmesine yardımcı olan bir parça olarak tanımlanır. Aracın motor bloğu kısmında bulunan bu parçanın üstünde bir kablo bulunur bu kablonun amacı aracın göstergesine sinyaller yollamak ve motor suyu sıcaklığının hararet göstergesine yansıtmaktır.

Araç marka ve modellerine göre fan müşürü farklı yapılarda olarak   iki kademeli de çalışabilmektedir. Genel olarak radyatörlerin arka kısmına monte edilmekle birlikte, iki adet kablodan oluşan basit yapıda bir anahtar görevi görmektedir ve motorun sıcaklık durumunu baz alarak çalışmaktadır. Motor sıcaklığının belirli bir eşiğe gelmesi durumunda ise fana voltaj aktarması ile birlikte röle etkinleştirilir ve etkinleşmenin etkisiyle   fan çalışır.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Termostat için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA