Toplam 6 Ürün

ŞANZIMAN DİŞLİSİ NEDİR? ŞANZIMAN DİŞLİSİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Şanzıman dişlisi, vites kutusu yani bir diğer adıyla şanzıman senkromeçler, miller ve dişliler ile bir bütün olarak aracın geri viteste çalışmasını, tork değerlerinin ayarlanmasını ve araç sabit halde iken motorun çalışır durumda olmasını sağlamaktadır. Araçlar seyir halindeyken bakımı yapılmamış bir şanzıman ile yol şartları da baz alındığında, şanzıman dişlisinin kırılması gibi problemleri yaşayabilirsiniz.

Araçların seyir halindeyken yol koşullarında güvenli bir şekilde çalışmasında şanzımanlar çok önemli rol oynamaktadır. Şanzımanın temelini oluşturan vites kutusu, araçların en sık olarak arızalanan parçalarından biridir. Vitesin takılı kalması, vitesin zor geçmesi vb. Gibi problemler başlıca arıza nedenleridir.

Şanzıman dişlisi neden kırılır?

Otomotiv sektöründe taşıtlar yarı otomatik şanzıman, otomatik şanzıman ve manuel şanzıman olarak üretilirler. Tüketiciler kullanım amaçları doğrultusunda tercihlerini hangi tür şanzımandan yana kullanacaklarını belirlerler. Şanzımanın içinde temel olarak geri vites mekanizması, mili, grup mili, ana mil, senkromeçler, vites dişlileri, vites değiştirme ve kumanda mekanizmaları mevcuttur. Prizdirek mili ise vites kutusuna konumlandırılmıştır.  

Dişlilerin zarar görmesini, aşınmasını önlemek, sessiz bir kavrama ile çalışmasını sağlamak senkromeçlerin görevidir. Bu parçaların sürtünmemesi ve dolayısıyla yıpranıp dişlilerin kırılması vb. Problemi yaşamamak için parçaların yağlanma işlemi asla göz ardı edilmemelidir. Şanzımanda yağın min. Seviyeye yaklaşmaması ve devamlı olarak tamamlanması gerekmektedir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Şanzıman Kama için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA