Toplam 4 Ürün

ŞANZIMAN TRAVERSİ NEDİR?


Şanzıman travers taşıtlarda şanzıman, motor ve süspansiyon sistemi parçalarının sabitlendiği bir bileşendir.

Travers (beşik) nedir? Travers ne işe yarar? Travers aracın ön ve arka kısmında mevcut olan ve iki ucundan da şaseye bağlı şekilde konumlanmış taşıyıcı bir parçadır. Şanzıman traversi bir nevi şasi görevi gördüğü için oldukça sağlam yapıdadır ve kolay deforme olmaz. Ancak aracın alt kısmından alınan bir darbe sonucunda eğilmesi veya şasiye bağlı olduğu burçların deforme olması gibi sorunlar yaşanabilir. Traversin şasiye bağlı olduğu burçlarda bulunan kauçuk parçaların eskimesi yada yırtılması sonucu ses sorunu yaşanabilir.

Şanzıman traversi herhangi bir darbe sonucu eğilirse şanzıman, motor ve salıncakların konumu değişebilir ve bundan dolayı araçta değişik sıkıntılar meydana gelebilir. Traversin burçlarının çok fazla aşınması durumunda boşluk oluşmaya başlar ve uzun zaman boyunca bu şekilde kullanılırsa sürekli sallanacağı için motor ve şanzıman kulaklarında gevşemeler oluşmaya başlayabilir. Bu da motor ve şanzımanın fazla titremesine sebep olur. Bu yüzden travers bağlantılarının periyodik aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Özellikle alttan alınan darbelerden sonra traversin eğilip eğilmediği ve şasiye bağlı olan burçların durumu kontrol edilmelidir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Şanzıman Yağı için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA