Toplam 35 Ürün

SENKROMEÇ NEDİR? SENKROMEÇ ARIZASI NEDİR? SENKROMEÇ DEĞİŞİMİ NASIL OLUR?


Senkromeç, aracın vites kutusuna konumlandırılmış ve vites değişimi zamanlarında devreye girerek vites değiştirmeyi kolaylaştırır. Bileziği andıran, konik şekline sahip bir parçadır. İki dişlinin arasında ve şanzıman kutusu içinde yer alır. Şanzıman senkromeç ile birlikteyken dengede kalır senkromeç vites kutusu içerisinde bulunan dişlilerin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar.

SENKROMEÇ NE İŞE YARAR?

Senkromeç, şanzıman kutusu içinde bulunan ve farklı ivmelerde dönen iki dişlinin, vites değişimi sırasında birbirine geçmesi ve bu süreçte eşit devirde dönebilmesi adına gereklidir. Bu parça sebebiyle vites geçişleri kolay, hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca senkromeç, dişlilerin geçiş sırasında karşılaşabileceği çarpma ve sürtünme kaynaklı durumları engellediği için dişlilerin korunması görevini de üstlenmiştir yani eğer araçta senkromeç olmaz ise vites dişlileri çabuk hasar alır ve aşınabilir. Senkromeç ile devirleri dengelenen dişliler sessiz ve yumuşak bir vites geçişi sağlar.

SENKROMEÇ ARIZASI NASIL ANLAŞILIR?

Senkromeç arızası genellikle vites değişimlerinde kendini belli eder. Viteste yaşanan sorunların büyük kısmında problemin kaynağına emin olmak için senkromeçin bir bilen tarafından kontrol edilmesi gerekir. Olası ihmalkarlıklar sonucunda senkromeç arızası tamir edilmezse ; vites geçişlerinde zorluklar baş gösterir. Bilhassa belli bir vitese geçiş esnasında sürekli hale gelen takılmalar varsa bu senkromeç sorununu işaret ediyordur. Yani araç 1’den 2’ye veya 2’den 3’e geçerken sorun çıkmasa da 4. Vitese geçiş esnasında her zaman bir problem çıkıyorsa bu büyük olasılıkla senkromeç arızasıdır.

  • Senkromeç de sorun var ise bazı viteslere hiç geçilemez.  

  • Senkromeç arızasında araç kendiliğinden vitesten çıkabilir. Sürüş anındayken vites birden boşa düşebilir.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Şanzıman Conta için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA