Toplam 4 Ürün

SICAKLIK MÜŞÜRÜ (HARARET MÜŞÜRÜ) NEDİR?  


Sıcaklık müşürü (hararet müşürü), motor suyunun sıcaklığını direksiyon panelinde yer alan hararet göstergesi sinyaline iletmektedir. Motordan doğrudan gelen bilgi üzerine sıcaklık derecesine göre sürücü ekranında göstermektedir. Sürücünün, güvenli bir sürüş adına paneli iyi okuması gerek. Artmayan ya da hiç değişmeyen bir hararet göstergesi arıza söz konusu olacaktır.

Motor araç için çalışma mekanizmasında oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Motor sistemlerinde genellikle sıcaklık ön plandadır. Sıcaklığın yükselmesi ile beraber motor mekanizması da bozulmaya başlayacaktır. Bu sebeple motorun soğuması için ek bir sistem daha gerekmektedir. Hararet müşürü motorun soğuması için gerekli olan devreye girer. Peki bu sözü edilen hararet müşürü nedir?

Hararet müşürü ne işe yarar?

Araç aktif halde çalışırken kimi zaman aracın olması gereken şekilde ilerlemediği ve motorun çalışmakta zorluk çektiği durumlar meydana gelebilir. Böyle zamanlarda motorun ne tür sorunu olduğunu çözmek ve soruna göre bir eylem yapılması gerekmektedir. ‘’hararet müşürü ne işe yarar?’’ denildiğinde ise motorun sıcaklık durumunu açıklayan bir sistem olarak düşünülebilir. Hararet sensörü mekanizmasında yer alan özel iletimler sayesinde motordan alınan sıcaklığı, sürücü paneline aktarır.  

Hararet müşürü arızası

Motor kontrol ünitesi, hararet müşürü ile direkt olarak bağlı olan bir parçadır. Hararet müşürü gösterge paneline ve motor kontrol ünitesine aynı anda bilgi sağlar. Hararet müşürü, motor kontrol ünitesi ne veri alamadığı iletemediği durumlarda ateşleme sistemi vb. Gibi motor ısısına göre düzenlenen durumlarda değişmeler ve arızalanmalar meydana gelir. Hararet müşürü arıza tespitinin bu noktada başlama ihtimali vardır. Bunun haricinde sıcaklık müşürü arıza belirtileri;  

  • Motor ateşleme zamanı bozulması:  

  • Yakıt püskürtme zamanı bozulması:

  • Hava akış sensörü sorunu:  

  • Motor arıza lambası:  

  • Egzoz sistemi arızası:


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Stop Müşürü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA