Toplam 199 Ürün

SİLİNDİR KAPAK CONTASI (ÜST KAPAK CONTASI) NEDİR?  


Silindir kapak contası, içten yanmalı motorlarda silindir kapağı ve motor bloğunun arasında bulunan bu parça ısıya dayanıklı malzemeden üretilmiş olup motordan kaynaklanan yağ ve su sızıntılarını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Temel mekanik bir göreve sahip olan bu conta sıvı geçişlerinde sızdırmayı engellemek ve yanma sürecini kontrol altında tutma işlemleri için motor bloğu ile silindir kapağının üzerinden yapılan sabitleme işlemi sırasında bu iki parçanın arasında boşluk kalmaması adına kullanılan dolgu malzemesidir.

Conta yakmak nedir ?

Motorun soğutma devridaim sisteminde ki hortumlardan soğutma sıvısının sızıntı yapmasıyla ortaya çıkan hasar sonucunda silindir kapağı contası bu yüksek sıcaklığa dayanamayarak bütünsel şeklinin değişmesine neden oluyor. Yüksek ısıya direnç gösteremeyen contanın şekli genleşip bozularak sızdırmazlık özelliğini ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla motor harareti

yükseldiği zaman ilk olarak yanan parça silindir kapak contasıdır. Silindir kapak contasının ömrünü uzatabilmek adına aracımızın hararet göstergesini iyi incelemeliyiz. Fakat bazen hararet göstergesi normal seviyede olsa bile araba conta yakabilir. Bunun temel sebeplerinden birisi; motoru soğutmaya yarayan devridaim sistemlerinde ki hortumlarda bir kaçak / sızıntı olması sebebiyle radyatördeki   suyun bitmiş veya min. sevinin altına düşmesi sonunda hararet müşürünün sıcaklığı doğru ölçememesidir. Conta arızaları önlemenin bir diğer yolu ise araç park halindeyken zemin de sıvı sızıntısı var mı diye kontrol etmektir. Eğer bir sıvı sızıntısı görülüyor ise soğutma sıvısının kontrol edilmesi gerekmektir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Tapa için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA