Toplam 98 Ürün

SİS FARI NEDİR? SİS FARI NE İŞE YARAR? SİS FARI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KAÇ ÇEŞİT SİS FARI VARDIR?


Sis farları, sürüş sırasında güvenlik söz konusu olunca dikkat edilmesi gereken araç ekipmanlarının başında aydınlatmalar gelmektedir ve sis farları bu sıralamanın üstünde kalmaktadır.  

Yeni nesil araçlardaki aydınlatma sistemleri göz önüne alındığında eskiye nazaran ne kadar ilerleme kaydedildiği ortadadır. Otomotiv sektörünün geliştirmeye özen gösterdiği bir diğer konu ise sis farlarıdır. Halojen farla başlayıp led ve xenon farlara dönüşen araç aydınlatmaları içinde sis farkları ayrı bir başlık altında incelenmelidir.

 

Günümüzde dahi birçok sürücü sis farlarının ne zaman ve nasıl kullanacakları konusunda bilgi sahibi değildir. Araba farlarındaki seçeneğin artmasıyla birlikte sis farlarını neredeyse gereksiz hale gelmiş gibi görünse bile , sis farları bazı durumlarda hayat kurtarıcı hale gelmektedir.

Sis farları gerekli olmayan durumlarda neden kullanılmamalıdır?

Karayolları trafik Kanunu'na göre ; sisli, şiddetli yağmurlu ve   karlı   hava koşulları haricinde sis farı kullanan sürücülere para cezası uygulanmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise açık ve görüş açısında sürücüye zorluk yaşatmayacak havalarda kullanılan sis farlarının karşı şeritten gelen   veya önünde giden aracın sürücülerinin görüşü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasıdır. Sis farlarından yayılan ışıklar yoğun ve sadece kısa mesafeyi aydınlatacak şekilde üretildiği için açık havalarda kullanılmasının işe yaramayacağını da unutmamalıyız.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Sis Far Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA