Fiyat Aralığı
  Toplam 4 Ürün

  STEPNE(YEDEK LASTİK) EKİPMAN NEDİR? STEPNE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


  Stepne (yedek lastik) nedir?  

  Hepimizinde bildiği üzere stepne yedek lastiktir. Binek araçlarda çoğunlukla bagajın iç kısmında bulunan alt bölgeye yerleştirilmiş olarak bulunur. Şüphesiz aracın zemine en çok temas eden parçası lastiktir ve bu da lastiklerinizi oldukça savunmasız bir duruma sokuyor. Yol üstünde bir çivi, cam parçası ve hatta bir çakıl taşı bile lastiklerinize zarar verebilir. Aracın yerle teması sadece tekerlekler vasıtası ile olduğu için onların yıpranmaması da çok önemlidir çünkü yıpranan lastiklerin yol tutuş verimleri oldukça düşer ve bu da can güvenliğinizi tehlikeye atar.  

  Stepne çeşitleri nelerdir?

  Kendi içlerinde ayrı ayrı avantajlara sahip stepne türlerini 5 farklı çeşitte inceleyebiliriz. Ebat olarak aracınıza tamamen uyan stepneler eğer stepneniz için özel bir alan ayırmadıysanız, alanınızı daralacaktır. Ancak bu daralma çoğunlukla her stepne adına bir dezavantajdır. Ayrıca boyut olarak araç ile tam uyumlu olan lastikleri, lastik rotasyonunuza (lastik rotasyonu: ön lastik çoğunlukla arka lastiklere nazaran daha çabuk aşınır ve bu durumda belirli periyotlarla lastiklerin yerlerini değiştirmeniz gerekebilir. Değişen lastikler sürüş esnasında eşit verimi alınmasını sağlayacaktır.) Dahil edebilirsiniz. Diğer bir avantaj ise tam uyumlu olduğu için araca yeni lastik taktırmak için aracınızı servise götürmenize gerek kalmaz.  

  Boyut olarak aracınıza uygun olmayan stepneler: bu stepne çeşidinde yer/alan sorunu maalesef ki yaşayacaksınız. Geçici lastikleri de daha uzun süreli kullanabilirsiniz. Ancak aynı aks üstünde farklı ebatlarda lastikler olursa bu durum muayene zamanı geldiğinde araç sahiplerine sorun yaratabilir. Bir şekilde muayeneden geçilse bile bu durum hızlanma ve frenleme zamanlarında dengesizlik yaratacak ve hayatınızı tehlikeye atacaktır.  

  Boyut olarak aracınıza tam uyan geçici stepneler: geçici lastikler, kısa sırt derinliğine sahip olan diğerlerine nazaran daha hafif olan lastiklerdir. Aracınızın diğer lastikleri ile mutlaka uyumlu olmalıdır ve adından da anlaşılacağı gibi sadece geçici olarak kullanılması önerilir. Boyut olarak size artı bir avantaj sağlamasa bile yük olarak çok avantaj sağladığı söylenir ve tam uyumlu boyuta sahip olması da fren mekanizmasını ve çekiş kontrolünü etkilemez.  

  Kompakt geçici stepneler: bu stepne çeşidi diğerlerinden boyut olarak küçüktür. Oldukça hafif ve kısa sırt derinliğine sahiptir. Boyut açısından bakarsak tam uyumlu lastikler kadar yer kaplamasalar bile oldukça sınırlı bir kullanım ayrıcalığı sunarlar ve yalnızca tamirciye giderken kullanılması gerekir. Çünkü çekiş kontrolünüze, fren sisteminize ve hatta hız göstergenize bile zarar verebilir.  

  Katlanabilir geçici stepneler: alan tasarrufu bu stepnelerin en büyük avantajıdır. Katlanabilir ve havası alınabilir bir geçici stepne alan bakımında büyük avantaj sağlar fakat ihtiyaç olduğu zaman bu avantaj büyük bir dezavantaja dönüşebilir. Çünkü lastik şişirme tüpü ve pompa yardımıyla bu stepneleri şişirmeniz zaman alacaktır. Ayrıca boyutları birbirinden farklı olan stepneleri kullandığınız zaman gaza ve frene basarken çok dikkatli olmalısınız.

   

  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yangın Tüpü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
  HEMEN ARA