Toplam 37 Ürün

SU POMPASI (DEVİRDAİM POMPASI) NEDİR? SU POMPASI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? DEVİRDAİM POMPASI NEDİR? SU POMPASI GÖREVLERİ NEDİR?


Su pompası (devirdaim pompası), araç soğutma sisteminin kalbidir. Su pompasının görevi , soğutucu debisinin düzenlenmesi ve soğutucunun soğutma sisteminin bütününde dolaştırılmasıdır.

Devirdaim pompası aracın soğutma suyunun motor ve radyatör içindeki ilgili kanallarda ilerlemesini sağlar. Devir daim pompası bir kayış/bilya sistemi ve triger seti ile birlikte çalıştığı gibi tümüyle bağımsız olarak elektrik ile çalışan devirdaim pompası çeşitleri de vardır.

Devirdaim setine dahil olan su pompası araç motor sıcaklığının olabilecek en ideal düzeyde tutulması adına gerekli olan suyun devirdaim sistemi içerisinde dolaşımından sorumludur. Soğutma suyunun hem motor bloğu hem de radyatör   içindeki kanallarda dolaşımı, devirdaim pompasından aktarılan güç tarafından mümkün olur.

Göz ardı edilen bir su pompası :

  • Soğutma suyu devri yeterli miktarda gerçekleşemeyeceği için motorunuz hararet yapabilir.

  • Eskiyen keçe ve contalar yüzünden araçta sıvı eksikliği olabilir

  • Su pompası triger kayışı ile kolektif çalıştığı için triger kayışı veya bilyalarında meydana gelen eskime / yıpranma gibi olası durumlar devirdaim pompasına yeterli seviyede güç aktaramayacağı için motorun aşırı ısınmasına yol açabilir.


 gibi durumlara yol açabilir.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Şalterler ve Müşürler için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA