Toplam 50 Ürün

SUPAP İTİCİ (FİNCAN/TAPET) NEDİR?


Supap itici & fincan veya tapet olarak da bilinen subap iticileri kam ile subaplar arasında bulunur. Daha detaylı açıklamak gerekirse külbütörlü sistemlerde; külbütör kolu ile kam mili yada subapların arasında bulunan subap iticileri eksantrik mili kamlarının baskı yapması ile açılır. Tapet veya tapet olarak da bilinen bu iticiler hidrolik ve mekanik olarak 2 ye ayrılır

HİDROLİK İTİCİLERİN ana çalışma mekanizması yağ basıncıdır. Yağ basınçlı tapetler sayesinde subap boşlukları otomatik ayarlanabilir ve ekstra supap boşluk ayarı gerekmektedir. Eğer fincanların yağ girişi tıkanmış veya fincanlar içerisinde tortu birikmiş ise tampetlerden ses gelir. Bu ses araç için tampetlerin içerisine yeteri kadar yağın girmediğini ve yağ basıncının olmadığını ifade etmektedir. Tampetler yerlerinde çıkartılarak temizlenebilir yada subap iticileri mekanizmasının bozulma, aşınma, eskime ihtimalini göz önüne alarak değiştirebilirsiniz. Tampetler değiştirilmez ise rölanti bozukluğu ve aracın performansında düşüklük meydana gelebilir.

 

MEKANİK İTİCİLER zaman ile kamların kuvvet uyguladığı yerden aşınır ve genişlemesi nedeniyle subap boşluğu oluşur. Hidrolik iticilerde olduğu gibi; subap boşluğu oluştuğunda araçtan ses gelmeye başlar ve eğer fincanların yağ girişi tıkanmış veya fincanlar içerisinde tortu birikmiş ise tampetlerden ses gelir. Bu ses araç için tampetlerin içerisine yeteri kadar yağın girmediğini ve yağ basıncının oluşamadığını ifade etmektedir. Tampetler yerlerinde çıkartılarak temizlenebilir yada subap iticileri mekanizmasının bozulma, aşınma, eskime ihtimalini göz önüne alarak değiştirebilirsiniz.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Supap Kapak Contası için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

 
HEMEN ARA