Toplam 11 Ürün

SUSTURUCU NEDİR? SUSTURUCU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KAÇ ÇEŞİT SUSTURUCU VARDIR?


Susturucu , normal şartlarda gazlar motordan çıkarken çok yüksek bir basınç ile egzozdan dışarıya çıkartılırken; Susturucu adı verilen bu parça egzozdan basınç ile dışarı atılan gazın çıkışı sırasında dışarıdan duyulacak sesi azaltmaya yarar.

Genellikle metal maddelerden üretilen egzoz susturucuları orta ve arka susturucu olarak ikiye ayrılır. Susturucular yeni otomobillerde arka boru ile katalitik konverter arasında yerini alır.

Gazlar susturucudan geçtiği sırada, o yüksek basınç azaltılır ve dışarıya çıkan sesi minimalize ederek çevre gürültüsünü engellemeye yardımcı olur.  

Susturucular, dışarıya çıkacak sesleri azaltma görevine sahip olsa da bazı özel tasarlanmış susturucular gazı metale sarılmış delikli borudan direk atmosfere atmakla görevlidir. Bu sebepten dolayı basınç azalır ama az miktarda da olsa gürültü çıkabilir.

Egzoz susturucuları içten yanmalı. (v tipi) motorlarda bulunan egzoz borusu çıkışını daraltmaktadır. Bu sebeple egzozun çıkardığı ses bir miktar dahi olsa azalmaktadır. Susturucu, boru ucundan gaz çıkışını engellediği için araç performansını düşürebilmektedir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Basınç Konvertörü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA