Toplam 315 Ürün

TERMOSTAT NEDİR? ARAÇ TERMOSTAT ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? ARAÇ TERMOSTAT GÖREVLERİ NEDİR?


Termostat araç marka ve modeline göre fiziksel olarak farklılıklar gösterse bile görev ve çalışma prensibi aynıdır. Kimi araçta suyun ısısı seksen dokuz derecede olduğunda termostat açarken kimisinde yetmiş beş derecede açar. Ancak dediğimiz gibi temel olarak görev aynıdır.

Termostat uzun yıllardır araçlarda aynı sistemde yapılmıştır ve termostatın üzerine başka türlü parça kullanılmamıştır. Genellikle sarı malzemeden üretilirler. Termostatın ortasında bulunan civa ısı arttıkça açılmaya başlar ve böylelikle ucundaki kapakçığa baskı uygular ve itilmiş olan kapakçıktan suyun geçişine izin verir.

Termostat ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılmakta olan ve sıcaklığın istenilen derecede sabit kalmasını sağlayan parçadır. Araçlarda bulunan termostatlar, motor ilk çalıştığı anda kapalı kalır ve ayrıca soğutma suyunun devirdaim etmesini engelleyen valfleri vardır. Devirdaim etmesi engellenmiş olan soğutma suyu ile motor istenilen sıcaklığa   daha çabuk gelir. Ardından açılan termostat soğutma suyunun, soğutma kanallarında ki dolaşımını sağlar.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Termostat Gövdesi için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA