Toplam 19 Ürün

V KAYIŞ RULMANI NEDİR?  


V kayış rulmanı, içten yanmalı motorlarda kayışları gerdirip dönmesini sağlayan kasnaklara gergi rulmanı denir. Triger sisteminde ki kayışın dişli olması nedeniyle tırtıklı bir yapıya sahip olan triger gergisi varken v kayışı düz bir yapıya sahip olduğu için v kayış gergisi bulunmaktadır.   Genellikle otomotiv sektöründe kullanılan gergi rulmanları kasnak , burç , pul , rulman gibi komponentlerden oluşmaktadır.

Genellikle uzun ömürlü yapıya sahip olan gergi rulmanlarında herhangi bir arıza oluşması durumunda motordan metalin metale vurmasına benzeyen sesler duyulmaktadır. Arabayı iyi tanıyıp dinleyemezsek gergi bilyası parçalanabilir ve kayış yerinden çıkarak dönemez duruma gelir. Bunlara bağlı olarak klima kompresör, devirdaim pompası da devre dışı kalacaktır.  

Halk arasında gergi bilyası ya da gergi rulmanı olarak anılan gergi kasnağı ;   araçlardaki tahrik kayışı sisteminin çok önemli temel parçalarından biridir.   V kayışı motor tarafından üretilen gücün bir kısmını şarj dinamosu,   hidrolik direksiyon pompası, su pompası, ve klima kompresörü gibi parçalara aktarmak adına kullanılır. Fakat, bu kayışların farklı aksesuarlara güç sağlayabilmesi adına olabilecek en düzgün gerginliğe sahip olmaları gerekir. İşte burada gergi kasnağı denilen parça devreye girer.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Kanallı Kayış için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA