Toplam 433 Ürün

V KAYIŞI (ALTERNATÖR KAYIŞI)   NEDİR? V KAYIŞI NEDİR? V KAYIŞI KOPARSA NE OLUR? V KAYIŞI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? V KAYIŞI NE İŞE YARAR?


V kayışı, en basit anlatımıyla v kayışı motordan aldığı gücü diğer parçalara aktaran iletken bir parçadır. Verimli ve esnek bir yapıya sahip olan bu güç iletim elemanı motor kasnağından almış olduğu gücü hidrolik direksiyon pompası , fan , alternatör ve klima kompresörü vb. Gibi bileşenlere aktaran parçaya denir. Çoğunlukla üç noktadan bağlandığından dolayı kayışın takıldığı hali üç adet v harfine benzediği için   adını şeklinden alan bu v kayış kasnak oluklarına mükemmel bir uyum içerisinde oturarak hizalama ve kayma sorunlarını ortadan kaldırıyor.  

Uzun ömürlülüğü için kauçuk malzemelerden üretilen bu v kayışlarının belirli bir değişim zamanı yoktur fakat genellikler 60.000 km 'den sonra değiştirilen bu kayışın üzerine aşırı yük binmesi, zamanla aşınma ihtimali gergi sistemi parçalarının zamanla kırılmasına yol açabiliyor ve gerdirme parçaları zayıflayınca kayışın yük taşıma kapasitesi min. Seviyelere iniyor. Taşıma kapasitesinin azalmasında bağlı olarak kayışta kopmalar yaşanabiliyor.  

Aracın hareketi adına hayati önem taşıyan bu parçanın kopması durumunda; şarj dinamosu ( alternatör ) dönmeyeceği için araç içi gösterge panelinde bulunan akü sembolü yanarak sürücüyü bilgilendirmektedir ve araç direksiyonu hidrolik ise bu sistem devre dışı kalır ve düşük hızlarda direksiyonun ağırlaştığı fark edilmektedir. Yolda herhangi bir aksaklık yaşamamak adına triger kayışı değiştirilirken v kayışının da değiştirilmesi tavsiye edilir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda V Kayış Gergisi  için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA