Toplam 21 Ürün

VAKUM POMPASI VE EKİPMAN NEDİR? VAKUM POMPASI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Vakum pompası çoğunlukla direkt olarak silindir kapağında bulunur ve kam mili tarafından ateşlenir. Vakum pompaları, olması gereken vakumun emme borusunda oluşturulamadığı motorlu araçlarda kullanılır. Turbo motorlar, doğrudan enjeksiyonlu motorlar, değişken valf kumandalı motorlar bunlara örnek olarak sayılabilir.

Pnömatik ayarlayıcıların (aktüatörler) sayının artması doğal olarak vakum pompasının kullanılmasını gerektirebilir. Pnömatik tertibatlar sayesinde küçük yapı ebatları ile büyük çekme kuvvetleri elde edilme imkanı sunar.

 

Motorlu araçlarda kullanılan vakum pompaları yaklaşık olarak 0,7 ile 0,9 bar kadar vakum üretir. Pompalar, vakum sistemindeki havayı emer ve çoğunlukla silindir kapağına yada krank mili gövdesine yönlendirir.

Vakum pompaları çoğunlukla direkt olarak silindir kapağında bulunur, buradan yağlama yağı beslemesi alır ve ardından kam mili tarafından ateşlenir. Vakum pompalarının çalışma stili yapı formuna bağlıdır ve dışarıdan görülmez.

Modern ve yeni nesil araçlardan önce bu sistem kam, itici, kayış, zincir veya kam diski ile tahrik edilen pistonlu yada membranlı vakum pompası biçimine sahiptir fakat teknolojinin geldiği son noktada ise artık çoğunlukla kam milinin ucuna sabitlenen kanat hücreli vakum pompaları kullanılmaktadır.

Motor onarımından ardından hasarların tekrar oluşmasını önlemek için, motor hasar gördüğü zaman vakum pompasının da değiştirilmesini öneririz.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Westinghause ve Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA