Toplam 32 Ürün

VİTES ÇUBUĞU NEDİR? VİTES ÇUBUĞU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Vites çubuğu çoğunlukla merkez konsolda, aracın ön koltuğunun arasında bulunur. Vites kolu enstrüman panelinin alt kısmına konumlandırılmış koldur. Manuel şanzımanlı bir araçta vites grubuna bağlı metal bir kol olarak varıdır ve vitesi değiştirmek için kullanılır.  

Viteste titreme neden olur?

Vites kolunun sallanması yada titremesi, vites kolunun bulunduğu noktaya tam oturmamasından kaynaklanan bir durumdur. … vites değiştirmek yada boşa almak için vites kolunu çektiğimizde, boşluktan emir alan vites kolu sallantı ve titreşim yaptığı zaman bu işleri zorlaştırır.

Araç vitesi neden sallanır?

Vites kolu bulunduğu noktaya tam oturmazsa vites kolu kullanım zamanında sallanmaya başlar. Vites kolunun üzerinde hareket ettiği sistem veya platform aşınabilir. Bu aşınma sebebiyle vites kolu gevşeme yapar. Böylece vitesin hareket edebileceği bir boşluk oluşur.

Vites değiştirirken vites kutusundan neden ses gelir?

Senkromeç dişlilerinde, bağlantı noktasında aşınma veya mekanik bir arıza varsa vites değiştirirken ses duyulur. Şayet kimi viteslerde sorun yokken bazı vites geçişlerinde sorun oluşuyorsa mutlaka senkromeç arızası akla gelir. Sorunun temeli ise senkromeç bağlı değiştirme çubuklarına bakılması gerekmektedir.

Vites geçmemesi neden olur?

  • Araçta baskı balata azalmaya başladığında ya da bittiğinde vites geçişleri zorlanmaya başlar  

  • Şanzıman yağı eksik ise vites geçişleri zorlaşır.  

  • Debriyaj çatalı sorunlu ise baskı balata ayrılması olmayacaktır bu sebepten ötürü viteste zor geçiş veya vites geçmeme söz konusu olur.  

  • Senkromeç de herhangi bir arıza varsa tek vitese geçme zorluğu yaşatır.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Vites Dişlisi için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA