Toplam 11 Ürün

VİTES KOLU NEDİR?


Vites kolu enstrüman panelinin altında bulunan bir koldur. Manuel şanzımanlı bir araçta vites grubuna bağlı metalden üretilmiş bir koldur ve mevcut vitesi değiştirme adına kullanılır. Otomatik şanzıman donanımlı bir otomobilde, benzer bir cihaz vites seçici olarak tanımlanır. Vites çubukları genellikle merkez konsolda, aracın ön koltukları arasına konumlandırılmıştır. Birçok lüks modellerde kol adına çalışması için başka işlemler bulunur. Örneğin Mercedes modellerinde direksiyon üzerinde yerleştirilen çubuk, jaguar modellerinde silindir uygulanır.

Otomatik vites kolundaki harflerin ve sayıların anlamı nedir?

Günümüz dönemlerin en tutulan otomobil çeşitlerinden olan otomatik vites araçlar kendi kendini idare edebilen ve sürücü konforu sunması sebeplerinden dolayı büyük ilgi görüyor.

Otomatik vites kolunda araçların modelinden, yılında, markasına   kadar farklılık gösterebilen harfler ve rakamlar bulunuyor. Bu rakam ve harflerin ne anlama geldiği en merak edilen konulardan biridir.

Öncelikle manuel vites araç kullandıktan sonra otomatik araç kullanacak sürücülerin ilk etapta zorlandığı bu harf ve rakamların anlamını yazımızda anlatacağız.

Otomatik vites kolunun üstünde p, d, r, n, s/o harfleri ile 1, 2, 3 rakamları yer alır.

Otomatik vites kolundaki harfler ve sayıların anlamı nedir?

  • R - reverse (ters / geri): arabanın geri gitmesini gerektiği anlarda vites kolu r konumunda olmalı.

  • P - park etmek: arabanın tamamen durmasını istediğiniz zaman vites kolu p konumunda olmalı.

  • D - drive: aracın hareket etmesini sağlayan konumdur.

  • N - neutral (nötr): bu konum yakıt tüketiminin azaldığı, arabayı boşa almak için kullanılan konumdur.

  • S - speed/sport ya da o - overdrive (aşırı hız): vites kolu bu durumdayken arabanın normal vites değiştirme ve devir aralığı yükselir. Bu konum (speed/sport)   yakıt tüketiminin arttığı konumdur.

  • 1-2-3 rakamları ise aracın sabit viteslerini gösterir.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Vites Körüğü ve Topuzu  için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA