Toplam 301 Ürün

VİTES KÖRÜĞÜ VE TOPUZU NEDİR?


Vites körüğü, daha şık bir görüntü kazandırmak için vites koluna giydirilmiş deri yada kauçuk malzemelerden üretilen   bir kılıftır. Zaman içinde vites körüğü malzemesinin yıprandığı ya da yırtıldığı gözlemlenir. Her aracın vites konsolu modeline, yılına, cinsine bağlı olarak farklı üretilmesine rağmen çoğunlukla vites körüğü yenilemede ortak basamaklardan bahsedilebilir. Vites körüğü değişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de aracın plastik aksamına zarar verilmemesi için plastik sökücü aparatların kullanımıdır.

Öncelikle malzemeler yardımı ile vites konsolundaki plastik çerçeve nazikçe sökülür. Bir yan keski yardımı ile vites topuzunun altındaki plastik kelepçe kesilerek körük vites topuzundan ayrılır. Plastik kelepçe kesildikten sonra çekerek veya çevirerek vites kolundan çıkartılan   vites topuzu; vites konsolundan ayrılan körüğün alt kısmını saran metal ve   plastik çerçeveler sökülür.

Aracın iç dekoruna bağlı olarak seçtiğiniz yeni körük plastik çerçeveye zımbalanarak yada deri yapıştırıcısı kullanılarak sabitlenir. Ardından   metal çerçeve, üst taraftan geçirilerek plastik çerçeve ile birlikte tutulur ve   körüğün sabitlenmesini sağlar.

Ardından yeni vites körüğü, vites kolunun üzerine geçirilir ve vites topuzu giydirilir. Yeni plastik kelepçe vites topuzunun dibine sabitlenir ve son adım olarak çerçeve vites konsoluna sabitlenir.

Vites körüğü ile gövdeden aşağısının örtüldüğü topuz; motorlu taşıtlarda vites geçişlerini sağlamak için sürücü kabinindeki vites manivelası üstünde yer alan topuz, çoğunlukla üzerinde hangi vitesin hangi konumda bulunduğu ile ilgili bir şablon bulunur.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Vites Kumanda Teli için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA