Toplam 28 Ürün
VOLAN VE EKİPMAN NEDİR? NELER İÇERİR? VOLAN NEDİR? VOLAN NE İŞE YARAR?

Volan, krank miline bağlı olan krankın yarattığı hareketi ile dönen ve ateşleme zamanında aldığı gücü, bir mekanizmaya aktaran veya oluşan hızı sabit tutmayı sağlayan büyük, silindir şekilli bir dişlidir. Her tip araçta (benzin-dizel-LPG) marş sistemi için ihtiyaç duyulan ilk hareket marş dinamosu sayesinde volandan verilir. İçten yanmalı motorların harekete geçebilmesi için gerek duyulan en önemli parçalardan biri volandır. Volanlar çoğunlukla demirden üretilir ve volanların arızaları genellikler çatlamadan , sürtünmeden ve eğilmeden ortaya çıkar.  

Volan ne işe yarar?

Marş motorunda üretilen kuvveti krank miline aktarır
Dönüş kuvvetini stabil bir durumda tutar
Titreşimsiz dönüşler sağlar
Marş motorunda üretilen kuvveti krank miline aktarır
Volan arızalarını anlamak diğer ekipmanlara nazaran daha zordur. Birçok mekanizma arasında adeta bir köprü görevi gören volanın her bir parçası aracın başka bir mekanizması ile etkileşim halindedir. Yine de dizel araçlarda volan arızasının en temel belirtisi marş dinamikliğidir. Araç ilk marş ile çalışmıyorsa veya hiç marş basmıyorsa bu sorun volan parçasının arızasına işaret edilebilir.  

Sabit volanlarda araç boşta çalışırken titreme hala devam ediyorsa bunun nedeni büyük oranda volandır. Yaylı volanlarda ise ayak gazdan çekildiğinde silkeleme diye tabir edilen etki oluşuyorsa volan yaylarında arıza vardır diye düşünebiliriz.

Yaylı volanlar ise; sabit volandan farklı olarak bir tür süspansiyon görevi gören yay sistemine sahiptirler. Yeni motorlarda yaylı volanlar kullanılır ve yaylı volanlar sabit volanlara göre çok daha pahalıdır.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yağ Karteri için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA