Toplam 3 Ürün

VURUNTU SENSÖRÜ NEDİR? VURUNTU SENSÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Vuruntu sensörü aracın neresinde bulunur?

Vuruntu sensörü motorun içinde yada üzerinde bulunur. Bir vuruntu sensörü karakteristik olarak direkt motor bloğunun dışına takılır, fakat bazı istisnai durumlarda emme manifoldunun altında da bulunabilir.

Bir aracın birçok yerinde devamlı olarak aracın fonksiyonelliği ve sağlığını kontrol eden onlarca sensör vardır. Kimileri oksijen, sıcaklık veya hava seviyelerini ölçerken, vuruntu sensörleri gibi diğerler parçalar titreşimleri ve ses seviyelerini korumakla görevlidir. Vuruntu sensörü araç motorundaki en önemli parçalarından biridir.

Benzinin kendiliğinden yani; zamanından önce patlamasına ‘’vuruntu’’ adı verilmektedir. Bu vakitsiz patlama, motora en çok zarar veren olay olarak bilinir. Bu olayın gerçekleştiği zaman motor üstünde bir takım yüksek frekanslı sesler oluşmaktadır. Temel olarak bakıldığında buji ateşlemesi, silindir boşluğundan geçen bir alev duvarı oluşturur. Bu alev duvarının hareketi, kalan hava ve yakıt karışımını basınçlandırılır, artan basınç sıcaklığında artması anlamına gelmektedir ve bazı durumlarda, ısı o kadar artar ki ikinci bir ateşleme oluşur. İkinci ateşleme ise ikinci bir alev cephesi daha yaratır ve bu iki reaksiyon denk geldiğinde, vuruntu oluşmuş olur. Motor vuruntusu özgün olarak motordan gelen bir tıklama veya ping benzeri bir ses çıkarır. Hızlanma esnasında ses çoğunlukla daha belirgin hale gelir.

Peki vuruntu sensörü nasıl çalışır diye sorarsak ;

Vuruntu sensörü, motor bloğundan gelen kararsız sesleri ve titreşimleri algılayan, küçük bir dinleme cihazı olarak adlandırılabilir. Motor bloğundan gelen sesi ve titreşimi alarak bunu elektronik bir sinyale dönüştürür ve bu sinyali motor kontrol ünitesine yönlendirir. Aracın mekanizması daha sonra bilgiyi ölçeklendirilir ve ateşleme zamanının değiştirilip/değiştirilemeyeceğini belirler. Sensör yardımı sayesinde motor kontrol ünitesi herhangi bir vuruntu olduğunu hisseder ve ona göre önlem almış olur. Bu tedbirler üreticilere göre değişmektedir, ilk olarak ateşleme avansı retard edilir. Vuruntu devam ediyorsa avans rotard edilmeye devam eder. Motor yanma odaları soğusun diye daha çok benzin gönderilir, aracınız turbo ise turbo basıncı kısılır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yakıt Borusu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA