Toplam 35 Ürün

WESTİNGHOUSE (FREN SERVOSU / HİDROVAK) VE EKİPMAN NEDİR? WESTİNGHOUSE NE İŞE YARAR? WESTİNGHOUSE ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Westinghouse ( fren servosu) (hidrovak) nedir?  

Westinghouse fren sistemi diğer bir adı ile hidrovak ya da fren servosu olarak da bilinir. Westinghouse, fren gücünü ortalama olarak 5 kat artırmak için kullanılır ve fren pedalının kullanımını yumuşatır.  

Genel bir bakış açısı ile   araçlarda bakıldığında Westinghouse güçlendirici bir parça olarak kullanılmaktadır. Westinghouse fren sistemi araçların ani hız kayıplarında oldukça işe yarayan bir mekanizmaya sahiptir. Aracın kaza ihtimallerine karşı önlem almasını ve sürücüye zorluk yaşamadan fren yapma kabiliyeti yapmasını sağlar. Bu kısımda Westinghouse fren merkezi ile fren pedalı ve fren servosu bir arada çalışmaktadır.  

Westinghouse fren sisteminin ana görevi olarak sürücünün fren pedalına kuvvet uygulaması durumunda uygulanan kuvveti arttırır. Bu sayede fren pedalı daha kolay ve yumuşak şekilde kullanılmış olur. Sürücü bu konumda pedala basmak için   için ekstra bir güç uygulamaz.

Fren sistemleri genel olarak bir merkez üzerinden çalışmaktadır. Westinghouse fren merkezi direkt olarak bağlantı sağlayan bir sistem içerir. Westinghouse fren merkezi üzerinde birçok farklı delikler bulunmaktadır. Üst deliğin içine hidrolik kabı bağlanmaktadır. Bu kabın içinde hidrolik yağ bulunur ve bu yağ fren sistemini destekler. Bu kabın çatlaması halinde ise sızıntı ortaya çıkabilir ve bu sızıntı araç için başka farklı arızalara neden olabilir.  

Fren merkezinin yan kısmında yer alan delikler ise arka pedal sistemini destekler ve bu bağlantı tek bir mekanizma üzerinden yapılır. Merkez üzerinde tek olmasının asıl sebebi; arka tarafa geçmesi durumunda arka taraftaki ayırıcı ve lastiklere ulaşmasıdır. Frenleme kuvvetinin gerçekleşmesi halinde bu bağlantı yardımıyla arka kısımdaki lastiklerin durması sağlanır. Özellikle dengeleyici sistemlerle birlikte kullanıldığı için viraj gibi kavis içeren yollarda hangi tarafa kuvvetli bir şekilde basıldıysa sağ/sol ayırıcı sayesinde o tarafa daha fazla baskı yönlendirilmesini sağlar. Yan ve alt taraflarda bulunan delikler ise sağ ve sol frene yönlendirilmek üzere iki adet ön frene hidrolik aktarmaktadır. Bu sayede araç fren etkisiyle durma anında daha ivedi bir etki ile aracın 5 kat hızlı durması sağlanır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Abs Sensörü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA