Toplam 50 Ürün

YAĞ ÇUBUĞU NEDİR? YAĞ ÇUBUĞU NE İŞE YARAR? YAĞ ÇUBUĞU NASIL KONTROL EDİLİR?


Yağ çubuğu kısaca bakıldığında motor yağı seviyesini kontrol etmeyi sağlayan metal çubuk olarak tanımlanmaktadır. Kartere kadar uzanan borunun içinde bulunan bu yağ çubuğu olduğu hazneden ayrıldığı zaman üzerinde bulunan işaretler vasıtası ile yağın ne kadar eksik olduğu gözlenmektedir.

Motor yağ çubuğu seviyesi, araçlar için oldukça önemlidir. Bu yağ çubuğu seviyesi max. Olarak belirtilen kısıma yakın, min.   Olarak belirtilen kısıma ise uzak olması gerekmektedir. Motor yağ çubuğunun bu kadar önemli olmasında ki en büyük sebep ise, motor ömrü ile yakından alakalıdır. Motorun ezilmesi veya aracın vuruntu yapma zamanlarında yağ seviyesinin az olduğuna şahit olabiliriz. Bu ve olası durumdan dolayı motor yağ çubuğu seviyesini düzenli olarak kontrol edip bakmak oldukça önemli bir alışkanlık haline gelmelidir.

Motor yağı seviyesine nasıl bakılır?

Motor yağ çubuğunu haznesinden çıkarıp temiz bir kağıt yardımı ile sildikten sonra, iki çizgide rahatlıkla görebileceğiz. Birinci çizgi minimum seviyeyi gösterir ikinci çizgi ise maksimum seviyeyi gösterir. Temizlenmiş olan motor yağı çubuğunu hazne içine tekrardan yerleştirdikten sonra yeniden dışarı çıkarıyoruz. Yağ çubuğu seviyesinin iki çizginin de ortasında olması yada maksimuma yakın tarafta olması sorun teşkil etmez. Min. Doğru geldiyse bu yağ çubuğu seviyesi için bir sorun teşkil eder bu seviye size yağın kısa süre içinde biteceğini ve motordan ses gelmeye başlayacağını gösterir. Bir an önce yağ takviyesi yapmanız gerektiğine çağrıdır. Yeterli seviyede yağ eklenmediği halde araç motoru hasar görmeye devam edecektir.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yağ Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA